Weather Eibenberg today
| 14 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 5 pm | |
| 8 °C | 6 °C | 10 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 8:15 pm
HOURLY
sunset 8:15 pm
Weather forecast Eibenberg April 29, 2026
During the day morning rain, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 1.4 mm. At night the lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eibenberg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1020 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 28% | 41% | 100% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1020 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1019 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 70% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1019 hPa | 76 % | 9 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1019 hPa | 73 % | 9 °C | 100 % | 0% | 53% | 100% | 98% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1018 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1018 hPa | 68 % | 8 °C | 100 % | 0% | 89% | 90% | 96% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1019 hPa | 66 % | 8 °C | 45 % | 0% | 25% | 41% | 1% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1019 hPa | 63 % | 7 °C | 20 % | 0% | 10% | 15% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1019 hPa | 57 % | 6 °C | 23 % | 0% | 14% | 13% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1019 hPa | 51 % | 4 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1020 hPa | 52 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1021 hPa | 60 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1022 hPa | 60 % | 1 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1023 hPa | 60 % | 0 °C | 5 % | 0% | 5% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1024 hPa | 61 % | 0 °C | 10 % | 0% | 9% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1024 hPa | 65 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1025 hPa | 68 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1025 hPa | 70 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1026 hPa | 72 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1027 hPa | 73 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1027 hPa | 74 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northwest |
1028 hPa | 75 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1028 hPa | 73 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1028 hPa | 65 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1028 hPa | 58 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1027 hPa | 50 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1026 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1025 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1024 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1023 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1023 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1023 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1023 hPa | 40 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1023 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1024 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1025 hPa | 58 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1026 hPa | 56 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1027 hPa | 57 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1028 hPa | 59 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Eibenberg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.3325; 13.4117
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 1718 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Eibenberg, Austria. Weather forecast Eibenberg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eibenberg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Eibenberg
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Eibenberg
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:37 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:02 pm | 04/29/2026 4:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |