Weather Eberhartling the day after tomorrow
Weather forecast Eberhartling May 17, 2026
During the day morning light rain, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 1.4 mm. At night overcast. The lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eberhartling, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1016 hPa | 94 % | 1 °C | 82 % | 0% | 81% | 15% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1016 hPa | 95 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1017 hPa | 94 % | 1 °C | 98 % | 0% | 98% | 28% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1017 hPa | 94 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1017 hPa | 95 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 56% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1017 hPa | 95 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 78% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 2 °C 0 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1018 hPa | 96 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 65% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1018 hPa | 96 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 12% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 3 °C 1 °C |
0.1 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1018 hPa | 95 % | 2 °C | 94 % | 0% | 93% | 17% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain showers | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1018 hPa | 90 % | 2 °C | 69 % | 0% | 60% | 25% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain showers | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1018 hPa | 84 % | 3 °C | 80 % | 0% | 74% | 25% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1017 hPa | 72 % | 2 °C | 89 % | 0% | 89% | 16% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1017 hPa | 64 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 8% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1016 hPa | 56 % | 1 °C | 99 % | 0% | 99% | 30% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1015 hPa | 50 % | 0 °C | 82 % | 0% | 79% | 28% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1014 hPa | 44 % | 0 °C | 57 % | 0% | 47% | 41% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 42 % | 0 °C | 10 % | 0% | 4% | 9% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1013 hPa | 43 % | 0 °C | 24 % | 0% | 0% | 18% | 7% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 44 % | 0 °C | 51 % | 0% | 0% | 28% | 28% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1014 hPa | 49 % | 0 °C | 57 % | 0% | 7% | 18% | 46% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 66 % | 2 °C | 29 % | 0% | 6% | 6% | 21% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1016 hPa | 74 % | 1 °C | 32 % | 0% | 0% | 2% | 31% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1016 hPa | 78 % | 1 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west |
1016 hPa | 80 % | 1 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1016 hPa | 84 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1016 hPa | 86 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1016 hPa | 86 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 0.4 m/s1 km/h south |
1019 hPa | 68 % | 0 °C | 8 % | 0% | 6% | 8% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 13 °C 11 °C |
2.2 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1016 hPa | 46 % | 1 °C | 82 % | 0% | 18% | 43% | 68% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
1.9 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1019 hPa | 96 % | 7 °C | 91 % | 0% | 42% | 81% | 25% | |
Eberhartling, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.5054; 12.3928
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Eberhartling, Austria. Weather forecast Eberhartling.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eberhartling is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Eberhartling
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 15:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 9:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:06 am | 10:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:06 am | 11:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:17 am | 05/17/2026 10:19 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |