Weather Dürnberg, Salzburg the day after tomorrow
Weather forecast Dürnberg, Salzburg May 17, 2026
During the day cloudy, later morning light rain showers. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 1.7 mm. At night clear. The lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dürnberg, Salzburg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1013 hPa | 87 % | 4 °C | 42 % | 0% | 28% | 21% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 8 °C 7 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1016 hPa | 86 % | 5 °C | 32 % | 0% | 27% | 7% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 13 °C 11 °C |
0.8 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 58 % | 4 °C | 36 % | 0% | 25% | 25% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southwest |
1015 hPa | 69 % | 6 °C | 82 % | 0% | 3% | 6% | 80% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 87 % | 4 °C | 7 % | 0% | 1% | 3% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1017 hPa | 79 % | 6 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 15 °C 13 °C |
1.3 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1016 hPa | 53 % | 5 °C | 18 % | 0% | 6% | 7% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 11 °C 10 °C |
0.9 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1019 hPa | 86 % | 8 °C | 78 % | 0% | 5% | 31% | 69% | |
Dürnberg, Salzburg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8797; 13.0758
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Dürnberg, Salzburg, Austria. Weather forecast Dürnberg, Salzburg.
Dürnberg, Salzburg - weather nearby - bigger cities
Dürnberg, Salzburg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dürnberg, Salzburg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Dürnberg, Salzburg
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 8:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 15:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 9:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:01 am | 10:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:59 am | 11:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:13 am | 05/17/2026 10:18 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |