Weather Dorfgastein today
| 10 °C | 10 °C | 9 am | |
| 13 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 8:16 pm
HOURLY
sunset 8:16 pm
Weather forecast Dorfgastein April 29, 2026
During the day morning rain, later morning light rain, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 2.8 mm. At night clear. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dorfgastein, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northwest |
1018 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 7% | 13% | 99% | 96% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1018 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 8% | 18% | 99% | 96% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1018 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 9% | 21% | 100% | 95% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1018 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 10% | 19% | 100% | 93% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 0.4 m/s1 km/h west-northwest |
1018 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 0.3 m/s1 km/h west-northwest |
1018 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 3% | 31% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.3 mm | 0.2 m/s1 km/h west-northwest |
1018 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 4% | 30% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 0.4 m/s1 km/h west-northwest |
1019 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 44% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1019 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 3% | 14% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1020 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 19% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1020 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1020 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 54% | 98% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1019 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 56% | 67% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain showers | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 74 % | 9 °C | 71 % | 0% | 18% | 18% | 60% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1018 hPa | 67 % | 9 °C | 65 % | 0% | 57% | 14% | 7% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1018 hPa | 64 % | 8 °C | 50 % | 0% | 29% | 20% | 18% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 60 % | 7 °C | 29 % | 0% | 10% | 22% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1018 hPa | 55 % | 6 °C | 28 % | 0% | 17% | 15% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1019 hPa | 53 % | 4 °C | 36 % | 0% | 35% | 3% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1019 hPa | 52 % | 3 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1020 hPa | 61 % | 3 °C | 6 % | 0% | 5% | 1% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 65 % | 2 °C | 10 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1023 hPa | 64 % | 1 °C | 41 % | 0% | 31% | 29% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1023 hPa | 65 % | 1 °C | 44 % | 0% | 44% | 19% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1024 hPa | 66 % | 0 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1024 hPa | 70 % | 0 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1025 hPa | 72 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1026 hPa | 73 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1027 hPa | 75 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1027 hPa | 77 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1028 hPa | 77 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1028 hPa | 75 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1028 hPa | 67 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1027 hPa | 58 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1026 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1025 hPa | 39 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1024 hPa | 35 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1023 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1023 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1022 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1022 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1022 hPa | 39 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1022 hPa | 42 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1023 hPa | 47 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1024 hPa | 60 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Dorfgastein, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.2417; 13.1022
Time zone: Europe / Vienna
Population: 966
Altitude: 938 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Dorfgastein, Austria. Weather forecast Dorfgastein.
Dorfgastein - weather nearby - bigger cities
Dorfgastein - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dorfgastein is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Dorfgastein
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Dorfgastein
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 8:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:51 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:03 pm | 04/29/2026 4:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |