Weather Diethaming long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Diethaming for ten days.
Thursday, Apr 30
12 / 1°C
| 0.0 mm | 21 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Diethaming, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1028 hPa | 45 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1028 hPa | 43 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1028 hPa | 46 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1029 hPa | 48 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1029 hPa | 50 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1029 hPa | 55 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1029 hPa | 61 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1030 hPa | 64 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1030 hPa | 55 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1030 hPa | 51 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1030 hPa | 47 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1029 hPa | 42 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1029 hPa | 39 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1029 hPa | 35 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1028 hPa | 32 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1027 hPa | 30 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1027 hPa | 30 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1027 hPa | 30 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1027 hPa | 30 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1027 hPa | 33 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1027 hPa | 37 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1028 hPa | 40 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1028 hPa | 37 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1028 hPa | 39 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1029 hPa | 43 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1029 hPa | 47 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1028 hPa | 53 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1028 hPa | 59 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1028 hPa | 66 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1028 hPa | 70 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1029 hPa | 71 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1029 hPa | 68 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1029 hPa | 59 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1029 hPa | 49 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1029 hPa | 44 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1028 hPa | 42 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1028 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1027 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1027 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1026 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1026 hPa | 40 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1025 hPa | 40 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1025 hPa | 40 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1025 hPa | 46 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1025 hPa | 53 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Diethaming, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9857; 13.8581
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Diethaming, Austria. Weather forecast Diethaming.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Diethaming is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Diethaming
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:48 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:40 am | 10:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:11 pm | 04/30/2026 4:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |