Weather Diepolz, Lower Austria weekend
Weather forecast for Diepolz, Lower Austria for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning rain, later morning light rain, in the evening overcast. Sunday during the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy, in the evening partly cloudy.
Sunday, May 17
16 / 8°C
| 0.0 mm | 18 km/h |
| 11 °C | 9 °C | 9 am | |
| 14 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:15 am
sunset 8:29 pm
HOURLY
sunset 8:29 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Diepolz, Lower Austria, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northwest |
1009 hPa | 80 % | 5 °C | 100 % | 0% | 37% | 97% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northwest |
1010 hPa | 78 % | 5 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northwest |
1010 hPa | 74 % | 4 °C | 100 % | 0% | 54% | 100% | 72% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northwest |
1010 hPa | 74 % | 4 °C | 100 % | 0% | 25% | 99% | 55% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northwest |
1011 hPa | 74 % | 3 °C | 98 % | 0% | 22% | 96% | 43% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northwest |
1012 hPa | 73 % | 3 °C | 88 % | 0% | 19% | 82% | 32% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northwest |
1012 hPa | 73 % | 3 °C | 57 % | 0% | 18% | 34% | 26% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h northwest |
1013 hPa | 72 % | 4 °C | 37 % | 0% | 18% | 6% | 21% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-northwest |
1013 hPa | 71 % | 4 °C | 41 % | 0% | 29% | 1% | 14% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northwest |
1013 hPa | 63 % | 4 °C | 21 % | 0% | 14% | 2% | 5% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northwest |
1014 hPa | 56 % | 3 °C | 10 % | 0% | 8% | 7% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northwest |
1014 hPa | 51 % | 3 °C | 7 % | 0% | 5% | 5% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1014 hPa | 49 % | 4 °C | 30 % | 0% | 25% | 7% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northwest |
1014 hPa | 45 % | 3 °C | 46 % | 0% | 35% | 38% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1013 hPa | 43 % | 3 °C | 82 % | 0% | 50% | 81% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1014 hPa | 43 % | 3 °C | 73 % | 0% | 21% | 72% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northwest |
1014 hPa | 44 % | 3 °C | 79 % | 0% | 21% | 78% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1013 hPa | 44 % | 3 °C | 54 % | 0% | 24% | 53% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1013 hPa | 45 % | 3 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1014 hPa | 51 % | 4 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1014 hPa | 61 % | 4 °C | 13 % | 0% | 0% | 6% | 7% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1014 hPa | 67 % | 4 °C | 12 % | 0% | 0% | 3% | 9% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 73 % | 4 °C | 32 % | 0% | 5% | 2% | 28% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 4 °C | 39 % | 0% | 1% | 0% | 37% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1016 hPa | 81 % | 4 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 84 % | 3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1016 hPa | 89 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1016 hPa | 93 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1016 hPa | 94 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1016 hPa | 93 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1016 hPa | 91 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1016 hPa | 79 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southeast |
1016 hPa | 66 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 41 % | 4 °C | 73 % | 0% | 9% | 41% | 52% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 66 % | 8 °C | 84 % | 0% | 24% | 5% | 78% | |
Diepolz, Lower Austria, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.7000; 16.0833
Time zone: Europe / Vienna
Population: 99
Altitude: 388 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Politischer Bezirk Neunkirchen, Pottschach
Something wrong, something missing?
Weather Diepolz, Lower Austria, Austria. Weather forecast Diepolz, Lower Austria.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Diepolz, Lower Austria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Diepolz, Lower Austria
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:15 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 15:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:37 am | 9:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 9:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:49 am | 10:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:01 am | 05/17/2026 10:04 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |