Weather Brunnenfeld week
Weather forecast for Brunnenfeld for this and next week.
Thursday, May 21
18 / 6°C
| 4.3 mm | 8 km/h |
| 11 °C | 12 °C | 2 am | |
| 12 °C | 13 °C | 8 am | |
| 17 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 8 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:57 pm
HOURLY
sunset 8:57 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Brunnenfeld, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 11 °C 11 °C |
1.3 mm | 0.1 m/s0 km/h southeast |
1029 hPa | 96 % | 10 °C | 64 % | 0% | 52% | 39% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
1.5 mm | 0.3 m/s1 km/h west-northwest |
1030 hPa | 96 % | 11 °C | 96 % | 0% | 96% | 6% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 17 °C 17 °C |
1.5 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 69 % | 11 °C | 47 % | 0% | 14% | 41% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1029 hPa | 86 % | 12 °C | 46 % | 0% | 36% | 21% | 0% | |
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1029 hPa | 98 % | 7 °C | 86 % | 0% | 86% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1029 hPa | 79 % | 8 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 22 °C 23 °C |
0.7 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1027 hPa | 59 % | 13 °C | 35 % | 0% | 2% | 34% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1027 hPa | 81 % | 15 °C | 21 % | 0% | 21% | 2% | 0% | |
Brunnenfeld, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.1401; 9.8370
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Brunnenfeld, Austria. Weather forecast Brunnenfeld.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Brunnenfeld is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Brunnenfeld
data are always in the local timeSun and light
May 21, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 15:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 9:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:12 am | 10:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:10 am | 11:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/21/2026 10:06 am | 05/22/2026 1:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |