Weather Breitenbrunn, Burgenland weekend
Weather forecast for Breitenbrunn, Burgenland for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Breitenbrunn, Burgenland, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 04/19/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 69 % | 4 °C | 75 % | 0% | 0% | 1% | 75% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1016 hPa | 70 % | 4 °C | 45 % | 0% | 0% | 1% | 44% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1016 hPa | 71 % | 5 °C | 11 % | 0% | 0% | 7% | 7% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1016 hPa | 62 % | 5 °C | 67 % | 0% | 0% | 26% | 57% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1016 hPa | 52 % | 4 °C | 90 % | 0% | 0% | 15% | 89% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1015 hPa | 47 % | 4 °C | 94 % | 0% | 0% | 11% | 93% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1015 hPa | 41 % | 4 °C | 97 % | 0% | 0% | 5% | 97% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1014 hPa | 36 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 16% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 32 % | 4 °C | 68 % | 0% | 0% | 13% | 67% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 30 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 21% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 22 °C 20 °C |
1.5 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1012 hPa | 29 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 98% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 17 °C 16 °C |
2.0 mm | 8.0 m/s29 km/h west-northwest |
1014 hPa | 64 % | 10 °C | 100 % | 0% | 19% | 75% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.8 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1013 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 97% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1013 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 1% | 58% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 49% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1013 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 24% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 18% | 35% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1013 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 12% | 10% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1014 hPa | 79 % | 9 °C | 96 % | 0% | 15% | 13% | 96% | |
Monday 04/20/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northwest |
1015 hPa | 79 % | 9 °C | 28 % | 0% | 12% | 22% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northwest |
1015 hPa | 73 % | 7 °C | 69 % | 0% | 43% | 35% | 35% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1015 hPa | 66 % | 4 °C | 88 % | 0% | 14% | 25% | 85% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northwest |
1016 hPa | 63 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 93% | 93% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h northwest |
1015 hPa | 61 % | 2 °C | 45 % | 0% | 0% | 29% | 38% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h northwest |
1015 hPa | 62 % | 2 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northwest |
1015 hPa | 66 % | 2 °C | 74 % | 0% | 0% | 5% | 73% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1016 hPa | 68 % | 3 °C | 90 % | 0% | 0% | 28% | 89% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1016 hPa | 63 % | 3 °C | 93 % | 0% | 0% | 46% | 93% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1016 hPa | 56 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 62% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northwest |
1016 hPa | 52 % | 3 °C | 98 % | 0% | 0% | 55% | 98% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1015 hPa | 44 % | 2 °C | 98 % | 0% | 50% | 64% | 96% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1015 hPa | 37 % | 1 °C | 98 % | 0% | 1% | 96% | 94% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1014 hPa | 32 % | 0 °C | 92 % | 0% | 0% | 91% | 45% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-northwest |
1014 hPa | 33 % | 0 °C | 28 % | 0% | 0% | 28% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1014 hPa | 34 % | 0 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northwest |
1013 hPa | 34 % | 0 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northwest |
1013 hPa | 34 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1013 hPa | 34 % | 0 °C | 30 % | 0% | 0% | 30% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1013 hPa | 39 % | 1 °C | 38 % | 0% | 0% | 38% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1014 hPa | 42 % | 0 °C | 57 % | 0% | 0% | 57% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1015 hPa | 47 % | 1 °C | 68 % | 0% | 0% | 67% | 1% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 53 % | 2 °C | 84 % | 0% | 0% | 84% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1016 hPa | 55 % | 2 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
Breitenbrunn, Burgenland, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9445; 16.7315
Time zone: Europe / Vienna
Population: 1 938
Altitude: 148 m
The administrative part:
- Burgenland, Eisenstadt
- Politischer Bezirk Eisenstadt Land, Siegendorf im Burgenland
Something wrong, something missing?
Weather Breitenbrunn, Burgenland, Austria. Weather forecast Breitenbrunn, Burgenland.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.