Weather Mount Carmel, Arkansas today
Weather forecast Mount Carmel, Arkansas April 28, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 29 °C. At night the lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mount Carmel, Arkansas, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1012 hPa | 77 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 85 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1016 hPa | 67 % | 19 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1012 hPa | 69 % | 21 °C | 100 % | 0% | 6% | 0% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1013 hPa | 87 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1011 hPa | 96 % | 21 °C | 64 % | 0% | 10% | 27% | 44% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 29 °C 33 °C |
3.5 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1008 hPa | 64 % | 21 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 24 °C 29 °C |
0.8 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1003 hPa | 93 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 2% | 100% | |
Mount Carmel, Arkansas, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 34.0285; -94.0302
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mount Carmel, Arkansas, Arkansas, USA. Weather forecast Mount Carmel, Arkansas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mount Carmel, Arkansas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mount Carmel, Arkansas
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mount Carmel, Arkansas
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:29 am | 7:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:02 am | 8:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:31 am | 8:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:58 am | 9:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:25 pm | 04/28/2026 4:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |