Weather Morris Lake Dam long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Morris Lake Dam for ten days.
Tuesday, May 5
24 / 14°C
| 0.7 mm | 12 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 1 am | |
| 14 °C | 15 °C | 7 am | |
| 24 °C | 25 °C | 1 pm | |
| 22 °C | 24 °C | 7 pm |
sunrise 6:20 am
sunset 8:07 pm
HOURLY
sunset 8:07 pm
|
|
|
|
Weather forecast Morris Lake Dam, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1008 hPa | 77 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1009 hPa | 93 % | 12 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 24 °C 26 °C |
0.6 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1008 hPa | 64 % | 16 °C | 100 % | 0% | 34% | 47% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1002 hPa | 78 % | 18 °C | 100 % | 0% | 6% | 10% | 100% | |
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1000 hPa | 75 % | 16 °C | 100 % | 0% | 6% | 21% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southwest |
1000 hPa | 82 % | 17 °C | 65 % | 0% | 3% | 6% | 61% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain showers | 27 °C 29 °C |
5.1 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1000 hPa | 61 % | 18 °C | 15 % | 0% | 1% | 11% | 3% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
16.4 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1000 hPa | 81 % | 19 °C | 94 % | 0% | 84% | 85% | 51% | |
Morris Lake Dam, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 35.5251; -94.2302
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Morris Lake Dam, Arkansas, USA. Weather forecast Morris Lake Dam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Morris Lake Dam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Morris Lake Dam
data are always in the local timeSun and light
May 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 8:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 13:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 8:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 9:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:44 am | 9:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/04/2026 11:21 pm | 05/05/2026 8:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |