Weather McGehee today
| 18 °C | 19 °C | 9 am | |
| 22 °C | 22 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 9 pm |
sunrise 6:18 am
sunset 7:47 pm
HOURLY
sunset 7:47 pm
Weather forecast McGehee April 29, 2026
During the day overcast. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 1.0 mm. At night cloudy. The lowest temperature 18 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast McGehee, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1012 hPa | 93 % | 20 °C | 94 % | 0% | 91% | 16% | 3% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1012 hPa | 95 % | 20 °C | 53 % | 0% | 35% | 27% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1012 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 7% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1012 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 6% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1012 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 46% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1012 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 96% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1013 hPa | 90 % | 16 °C | 98 % | 0% | 23% | 0% | 97% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1015 hPa | 85 % | 15 °C | 100 % | 0% | 76% | 0% | 99% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1016 hPa | 79 % | 14 °C | 96 % | 0% | 53% | 0% | 91% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1016 hPa | 70 % | 14 °C | 99 % | 0% | 41% | 0% | 99% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1016 hPa | 64 % | 13 °C | 98 % | 0% | 3% | 0% | 97% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1015 hPa | 60 % | 13 °C | 100 % | 0% | 6% | 2% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1014 hPa | 57 % | 13 °C | 100 % | 0% | 1% | 22% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1014 hPa | 56 % | 13 °C | 100 % | 0% | 1% | 88% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 22 °C 22 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 58 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 87% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1012 hPa | 60 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 62% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain | 22 °C 22 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1012 hPa | 57 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 86% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1012 hPa | 64 % | 13 °C | 100 % | 0% | 1% | 69% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1013 hPa | 68 % | 14 °C | 100 % | 0% | 13% | 67% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 72 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1014 hPa | 73 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 54% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1014 hPa | 75 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1014 hPa | 73 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 92% | 90% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1014 hPa | 78 % | 13 °C | 48 % | 0% | 0% | 41% | 12% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1014 hPa | 78 % | 12 °C | 96 % | 0% | 0% | 23% | 94% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1013 hPa | 73 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1014 hPa | 73 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 1% | 99% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1014 hPa | 72 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1014 hPa | 69 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1015 hPa | 66 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1016 hPa | 65 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1016 hPa | 59 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1016 hPa | 54 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1016 hPa | 52 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 46 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1015 hPa | 44 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1015 hPa | 44 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 6% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1014 hPa | 45 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 63% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1014 hPa | 45 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1013 hPa | 47 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 99% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 49 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 51 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1014 hPa | 53 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 53 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 54 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 55 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 97% | |
McGehee, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 33.6290; -91.3996
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 3 919
Altitude: 48 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Desha County, Arkansas City
Something wrong, something missing?
Weather McGehee, Arkansas, USA. Weather forecast McGehee.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for McGehee is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for McGehee
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information McGehee
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 7:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:51 am | 8:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 8:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:47 am | 9:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:13 pm | 04/29/2026 4:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |