Weather Mayflower the day after tomorrow
Weather forecast Mayflower April 30, 2026
From morning untill noon overcast, later morning rain, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 29 °C. Total rainfall 2.4 mm. At night overcast. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mayflower, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.1 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1002 hPa | 96 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 21 °C 23 °C |
2.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1001 hPa | 88 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 6% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.2 mm | 8.7 m/s31 km/h south-southwest |
997 hPa | 66 % | 20 °C | 82 % | 0% | 46% | 19% | 63% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west |
997 hPa | 48 % | 13 °C | 22 % | 0% | 7% | 21% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west-northwest |
1007 hPa | 64 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1014 hPa | 62 % | 4 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1018 hPa | 51 % | 6 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1017 hPa | 48 % | 6 °C | 19 % | 0% | 3% | 19% | 0% | |
Mayflower, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 34.9570; -92.4274
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 2 431
Altitude: 89 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Faulkner County, Conway
Something wrong, something missing?
Weather Mayflower, Arkansas, USA. Weather forecast Mayflower.
Mayflower - weather nearby - bigger cities
Mayflower - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mayflower is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mayflower
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 7:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 13:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 8:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 8:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:46 am | 9:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:17 pm | 04/30/2026 5:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |