Weather London today
Weather forecast London April 27, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning overcast, in the afternoon rain, in the evening partly cloudy. The highest temperature 30 °C. Total rainfall 3.6 mm. At night clear. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast London, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.1 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1005 hPa | 75 % | 18 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1006 hPa | 85 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 17% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 28 °C 30 °C |
3.4 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1006 hPa | 61 % | 19 °C | 93 % | 0% | 17% | 49% | 86% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1007 hPa | 87 % | 21 °C | 20 % | 0% | 7% | 14% | 0% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1014 hPa | 86 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1016 hPa | 81 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1017 hPa | 49 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1013 hPa | 56 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
London, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 35.3290; -93.2530
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 1 046
Altitude: 121 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Pope County, Russellville
Something wrong, something missing?
Weather London, Arkansas, USA. Weather forecast London.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for London is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for London
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information London
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:25 am | 7:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 13:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:58 am | 8:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:26 am | 8:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:52 am | 9:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 3:20 pm | 04/27/2026 4:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |