Weather Lavaca week
Weather forecast for Lavaca for this and next week.
Friday, May 1
18 / 8°C
| 27.2 mm | 26 km/h |
| 15 °C | 14 °C | 1 am | |
| 13 °C | 11 °C | 7 am | |
| 18 °C | 16 °C | 1 pm | |
| 16 °C | 14 °C | 7 pm |
sunrise 6:24 am
sunset 8:03 pm
HOURLY
sunset 8:03 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lavaca, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
27.1 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1010 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 11% | 99% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 8.6 m/s31 km/h east-northeast |
1009 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 97% | 97% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1014 hPa | 58 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1017 hPa | 65 % | 9 °C | 55 % | 0% | 14% | 50% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1022 hPa | 86 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1025 hPa | 92 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1026 hPa | 43 % | 5 °C | 55 % | 0% | 0% | 55% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1024 hPa | 57 % | 8 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
Lavaca, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 35.3362; -94.1733
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 2 404
Altitude: 135 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Sebastian County, Fort Smith
Something wrong, something missing?
Weather Lavaca, Arkansas, USA. Weather forecast Lavaca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lavaca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lavaca
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 8:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 13:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 8:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 9:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 9:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:25 pm | 05/01/2026 6:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |