Weather Huntington today
| 18 °C | 20 °C | 4 pm | |
| 21 °C | 24 °C | 6 pm | |
| 20 °C | 23 °C | 8 pm | |
| 19 °C | 22 °C | 10 pm |
sunrise 6:28 am
sunset 8:00 pm
HOURLY
sunset 8:00 pm
Weather forecast Huntington April 28, 2026
From morning untill noon rain, in the afternoon heavy rain, in the evening overcast. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 14.9 mm. At night cloudy. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Huntington, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
3 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1012 hPa | 86 % | 15 °C | 7 % | 0% | 1% | 2% | 4% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1012 hPa | 88 % | 15 °C | 7 % | 0% | 1% | 3% | 2% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1012 hPa | 89 % | 15 °C | 69 % | 0% | 15% | 10% | 59% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1012 hPa | 94 % | 16 °C | 88 % | 0% | 77% | 1% | 53% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1012 hPa | 95 % | 16 °C | 98 % | 0% | 95% | 1% | 85% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 92 % | 17 °C | 99 % | 0% | 99% | 4% | 24% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1013 hPa | 89 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 1% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1013 hPa | 85 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
1.2 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1012 hPa | 85 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 33% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.6 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1011 hPa | 90 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 40% | 91% | |
| 12 PM
1 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.3 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1011 hPa | 93 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
7.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1011 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
5.3 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1011 hPa | 99 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 89% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.3 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1010 hPa | 97 % | 17 °C | 100 % | 0% | 18% | 53% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1009 hPa | 97 % | 17 °C | 89 % | 0% | 3% | 3% | 88% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1009 hPa | 88 % | 18 °C | 78 % | 0% | 78% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1009 hPa | 84 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 4% | 7% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 85 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 16% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1010 hPa | 91 % | 18 °C | 99 % | 0% | 99% | 3% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1010 hPa | 93 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1012 hPa | 94 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1012 hPa | 94 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1013 hPa | 92 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1014 hPa | 90 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1014 hPa | 87 % | 14 °C | 20 % | 0% | 20% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 91 % | 13 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1014 hPa | 95 % | 12 °C | 63 % | 0% | 4% | 0% | 61% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1016 hPa | 95 % | 12 °C | 95 % | 0% | 10% | 0% | 95% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1017 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1017 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1018 hPa | 79 % | 11 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1018 hPa | 73 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1017 hPa | 68 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1017 hPa | 66 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 62 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 60 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 59 % | 12 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 58 % | 12 °C | 99 % | 0% | 4% | 0% | 99% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 57 % | 12 °C | 91 % | 0% | 21% | 0% | 89% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 58 % | 12 °C | 43 % | 0% | 23% | 2% | 25% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1013 hPa | 65 % | 13 °C | 19 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1014 hPa | 69 % | 12 °C | 51 % | 0% | 42% | 24% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1015 hPa | 68 % | 11 °C | 35 % | 0% | 34% | 2% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 70 % | 10 °C | 24 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1016 hPa | 74 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
Huntington, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 35.0823; -94.2633
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 626
Altitude: 195 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Sebastian County, Fort Smith
Something wrong, something missing?
Weather Huntington, Arkansas, USA. Weather forecast Huntington.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Huntington is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Huntington
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Huntington
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:28 am | 8 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 13:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:01 am | 8:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:30 am | 8:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 9:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:25 pm | 04/28/2026 4:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |