Weather Humphrey the day after tomorrow
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Humphrey, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1016 hPa | 60 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 65 % | 7 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1017 hPa | 40 % | 6 °C | 62 % | 0% | 0% | 2% | 61% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 46 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 66% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1018 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 80 % | 8 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1017 hPa | 39 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 61 % | 12 °C | 100 % | 0% | 7% | 87% | 100% | |
Humphrey, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 34.4220; -91.7062
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 524
Altitude: 60 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Arkansas County, Stuttgart
Something wrong, something missing?
Weather Humphrey, Arkansas, USA. Weather forecast Humphrey.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Humphrey is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Humphrey
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:17 am | 7:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 13:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:50 am | 8:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 8:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 9:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:13 pm | 04/30/2026 5:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |