Weather Gibson, Arkansas week
Weather forecast for Gibson, Arkansas for this and next week.
Saturday, May 2
18 / 12°C
| 0.9 mm | 17 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 1 am | |
| 12 °C | 10 °C | 7 am | |
| 18 °C | 16 °C | 1 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 7 pm |
sunrise 6:16 am
sunset 7:55 pm
HOURLY
sunset 7:55 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gibson, Arkansas, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.9 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1017 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 39% | 86% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1019 hPa | 55 % | 2 °C | 42 % | 0% | 0% | 35% | 7% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1020 hPa | 36 % | 2 °C | 97 % | 0% | 7% | 97% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1018 hPa | 39 % | 4 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1021 hPa | 68 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h west |
1022 hPa | 90 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1020 hPa | 38 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1015 hPa | 41 % | 7 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
Gibson, Arkansas, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 34.8843; -92.2357
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 3 543
Altitude: 83 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Pulaski County, Pulaski
Something wrong, something missing?
Weather Gibson, Arkansas, Arkansas, USA. Weather forecast Gibson, Arkansas.
Gibson, Arkansas - weather nearby - bigger cities
Gibson, Arkansas - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gibson, Arkansas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gibson, Arkansas
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:16 am | 7:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 13:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 8:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 8:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 9:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:16 pm | 05/02/2026 6:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |