Weather Figure Five tomorrow
| 15 °C | 15 °C | 9 am | |
| 20 °C | 20 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 6:27 am
sunset 8:02 pm
HOURLY
sunset 8:02 pm
Weather forecast Figure Five April 29, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 22 °C. At night cloudy. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Figure Five, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1014 hPa | 90 % | 14 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1015 hPa | 92 % | 14 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1015 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 89 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1014 hPa | 90 % | 11 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1015 hPa | 91 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1017 hPa | 90 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1017 hPa | 88 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1017 hPa | 84 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1018 hPa | 79 % | 11 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1017 hPa | 75 % | 12 °C | 93 % | 0% | 6% | 0% | 93% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 68 % | 12 °C | 98 % | 0% | 3% | 0% | 98% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 63 % | 12 °C | 97 % | 0% | 1% | 0% | 97% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1016 hPa | 61 % | 12 °C | 45 % | 0% | 1% | 0% | 44% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 58 % | 12 °C | 71 % | 0% | 4% | 6% | 68% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1014 hPa | 55 % | 12 °C | 43 % | 0% | 3% | 24% | 22% | |
| 4 PM
5 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 53 % | 12 °C | 33 % | 0% | 8% | 27% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1013 hPa | 52 % | 12 °C | 45 % | 0% | 18% | 35% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1013 hPa | 55 % | 12 °C | 41 % | 0% | 13% | 32% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1014 hPa | 63 % | 12 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1014 hPa | 67 % | 12 °C | 46 % | 0% | 0% | 45% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 69 % | 11 °C | 53 % | 0% | 0% | 50% | 3% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1016 hPa | 71 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1016 hPa | 73 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 72 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 71 % | 9 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 2 AM
3 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 71 % | 8 °C | 23 % | 0% | 0% | 3% | 21% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 71 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 1% | 99% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1016 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 73 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 74 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 75 % | 7 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 66% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1018 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1018 hPa | 67 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1019 hPa | 62 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1018 hPa | 56 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 47% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1018 hPa | 51 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 91% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1018 hPa | 50 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 22% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1017 hPa | 50 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 53 % | 8 °C | 90 % | 0% | 0% | 90% | 4% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1015 hPa | 50 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 95% | 41% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1015 hPa | 51 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 54 % | 9 °C | 23 % | 0% | 0% | 21% | 3% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1015 hPa | 61 % | 11 °C | 81 % | 0% | 0% | 79% | 43% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1015 hPa | 67 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 37% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 66 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 60% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1017 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1017 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
Figure Five, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 35.5170; -94.3538
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Figure Five, Arkansas, USA. Weather forecast Figure Five.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Figure Five is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Figure Five
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:27 am | 8:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 13:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:59 am | 8:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 9:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 9:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:26 pm | 04/29/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |