Weather Duncan Ridge long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Duncan Ridge for ten days.
Monday, May 4
21 / 12°C
| 0.2 mm | 22 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 1 am | |
| 12 °C | 11 °C | 7 am | |
| 21 °C | 21 °C | 1 pm | |
| 21 °C | 21 °C | 7 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 7:58 pm
HOURLY
sunset 7:58 pm
|
|
|
|
Weather forecast Duncan Ridge, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1012 hPa | 73 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1011 hPa | 77 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 97% | 7% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h west-southwest |
1010 hPa | 53 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1007 hPa | 61 % | 13 °C | 7 % | 0% | 3% | 7% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1009 hPa | 90 % | 12 °C | 3 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1009 hPa | 90 % | 12 °C | 10 % | 0% | 5% | 6% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 25 °C 25 °C |
3.1 mm | 5.7 m/s21 km/h southwest |
1008 hPa | 49 % | 13 °C | 99 % | 0% | 4% | 12% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 18 °C 20 °C |
3.4 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1008 hPa | 94 % | 16 °C | 99 % | 0% | 7% | 96% | 95% | |
Duncan Ridge, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 35.2656; -92.4466
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Duncan Ridge, Arkansas, USA. Weather forecast Duncan Ridge.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Duncan Ridge is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Duncan Ridge
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 7:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 13:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 8:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:39 am | 9:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:17 pm | 05/04/2026 7:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |