Weather Devoe Lake today
| 24 °C | 28 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 5 pm | |
| 19 °C | 22 °C | 10 pm |
sunrise 6:21 am
sunset 7:52 pm
HOURLY
sunset 7:52 pm
Weather forecast Devoe Lake April 28, 2026
During the day morning heavy rain, later morning overcast, in the afternoon heavy rain, in the evening cloudy. The highest temperature 25 °C. Total rainfall 25.5 mm. At night the lowest temperature 16 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Devoe Lake, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 21 °C 23 °C |
5.4 mm | 6.6 m/s24 km/h southwest |
1012 hPa | 85 % | 18 °C | 95 % | 0% | 14% | 60% | 86% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southwest |
1012 hPa | 94 % | 18 °C | 96 % | 0% | 66% | 38% | 82% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1012 hPa | 94 % | 17 °C | 100 % | 0% | 38% | 20% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| light rain showers | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 5.8 m/s21 km/h west-southwest |
1012 hPa | 94 % | 17 °C | 58 % | 0% | 13% | 16% | 44% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1013 hPa | 95 % | 17 °C | 79 % | 0% | 18% | 13% | 71% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1013 hPa | 95 % | 17 °C | 96 % | 0% | 45% | 0% | 92% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1014 hPa | 96 % | 18 °C | 95 % | 0% | 46% | 0% | 90% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 94 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 32% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 90 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 7% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1014 hPa | 89 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 20% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 83 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 15% | 68% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1012 hPa | 79 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 29% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain | 25 °C 29 °C |
3.6 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1011 hPa | 80 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 53% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 23 °C 27 °C |
5.9 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1012 hPa | 91 % | 21 °C | 100 % | 0% | 96% | 56% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
6.9 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1010 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 82% | 49% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
2.7 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 97 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 37% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.6 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1010 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 0% | 7% | 16% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1009 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 28% | 3% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1009 hPa | 96 % | 19 °C | 46 % | 0% | 32% | 0% | 18% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1010 hPa | 97 % | 19 °C | 30 % | 0% | 21% | 2% | 9% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1010 hPa | 98 % | 19 °C | 57 % | 0% | 55% | 4% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1011 hPa | 98 % | 19 °C | 69 % | 0% | 69% | 1% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1011 hPa | 98 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1011 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1011 hPa | 97 % | 19 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1011 hPa | 97 % | 19 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northwest |
1012 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1013 hPa | 89 % | 16 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1013 hPa | 88 % | 14 °C | 66 % | 0% | 10% | 0% | 62% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1014 hPa | 91 % | 14 °C | 82 % | 0% | 7% | 0% | 80% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 91 % | 14 °C | 89 % | 0% | 3% | 0% | 88% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1016 hPa | 84 % | 13 °C | 99 % | 0% | 10% | 0% | 99% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1016 hPa | 78 % | 13 °C | 96 % | 0% | 5% | 0% | 96% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1016 hPa | 74 % | 13 °C | 89 % | 0% | 6% | 0% | 88% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1016 hPa | 67 % | 13 °C | 99 % | 0% | 1% | 0% | 99% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1016 hPa | 62 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1016 hPa | 59 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 57 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 57 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 57 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1013 hPa | 56 % | 12 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 60 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 67 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 71 % | 12 °C | 42 % | 0% | 3% | 21% | 24% | |
| 9 PM
10 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 70 % | 12 °C | 19 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 70 % | 11 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 71 % | 11 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
Devoe Lake, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 34.8585; -92.3797
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Devoe Lake, Arkansas, USA. Weather forecast Devoe Lake.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Devoe Lake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Devoe Lake
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Devoe Lake
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:21 am | 7:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 13:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 8:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 8:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:49 am | 9:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:18 pm | 04/28/2026 4:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |