Weather Dawson Lake Dam today
Weather forecast Dawson Lake Dam April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night cloudy. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dawson Lake Dam, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.7 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 98 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 46% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| light rain | 20 °C 23 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| light rain | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1013 hPa | 98 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 51% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1013 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1014 hPa | 95 % | 17 °C | 76 % | 0% | 75% | 1% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1013 hPa | 94 % | 15 °C | 74 % | 0% | 4% | 0% | 73% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1014 hPa | 95 % | 14 °C | 97 % | 0% | 1% | 0% | 97% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1015 hPa | 94 % | 13 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1016 hPa | 90 % | 13 °C | 99 % | 0% | 2% | 0% | 99% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1016 hPa | 83 % | 13 °C | 57 % | 0% | 5% | 0% | 54% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1016 hPa | 74 % | 13 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1016 hPa | 67 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 64 % | 13 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 60 % | 13 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1014 hPa | 58 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 12% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1014 hPa | 58 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 28% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1013 hPa | 58 % | 12 °C | 82 % | 0% | 1% | 17% | 78% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 56 % | 12 °C | 90 % | 0% | 10% | 36% | 85% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 58 % | 12 °C | 78 % | 0% | 13% | 37% | 59% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1013 hPa | 65 % | 13 °C | 74 % | 0% | 13% | 18% | 64% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1014 hPa | 69 % | 13 °C | 98 % | 0% | 8% | 48% | 96% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1014 hPa | 70 % | 12 °C | 86 % | 0% | 0% | 27% | 81% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 67 % | 11 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 64 % | 9 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 67 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 68 % | 9 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 68 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1015 hPa | 68 % | 8 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 66 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 69 % | 7 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 70 % | 7 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 70 % | 8 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1017 hPa | 64 % | 8 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1017 hPa | 56 % | 7 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1017 hPa | 51 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 51 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1016 hPa | 51 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1016 hPa | 50 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 48 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 62% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 48 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1014 hPa | 48 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1014 hPa | 54 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 56 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1015 hPa | 61 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 61 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 53 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 51 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 93% | 88% | |
Dawson Lake Dam, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 34.4851; -92.7352
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Dawson Lake Dam, Arkansas, USA. Weather forecast Dawson Lake Dam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dawson Lake Dam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Dawson Lake Dam
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Dawson Lake Dam
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:22 am | 7:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 13:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 8:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:24 am | 8:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 9:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:19 pm | 04/29/2026 5:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |