Weather Exshaw Mountain today
| 16 °C | 13 °C | 4 pm | |
| 15 °C | 12 °C | 6 pm | |
| 13 °C | 10 °C | 8 pm | |
| 8 °C | 6 °C | 10 pm |
sunrise 5:33 am
sunset 9:43 pm
HOURLY
sunset 9:43 pm
Weather forecast Exshaw Mountain May 29, 2026
Overcast morning, later cloudy. High of 16 °C. Total rainfall 0.8 mm. Overnight low of 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Exshaw Mountain, Alberta extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1006 hPa | 92 % | 5 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1006 hPa | 93 % | 4 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1005 hPa | 94 % | 4 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1005 hPa | 93 % | 3 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1005 hPa | 93 % | 2 °C | 99 % | 39% | 40% | 3% | 97% | |
| 5 AM
7 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1005 hPa | 93 % | 3 °C | 92 % | 39% | 39% | 3% | 90% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1005 hPa | 95 % | 2 °C | 91 % | 39% | 39% | 0% | 87% | |
| 7 AM
9 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1005 hPa | 95 % | 3 °C | 92 % | 37% | 39% | 4% | 86% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1005 hPa | 91 % | 4 °C | 85 % | 23% | 39% | 21% | 74% | |
| 9 AM
11 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1005 hPa | 76 % | 5 °C | 97 % | 3% | 12% | 53% | 95% | |
| 10 AM
12 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1003 hPa | 64 % | 5 °C | 98 % | 0% | 2% | 57% | 97% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1003 hPa | 54 % | 4 °C | 78 % | 0% | 3% | 34% | 64% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1002 hPa | 41 % | 2 °C | 46 % | 0% | 9% | 23% | 24% | |
| 1 PM
3 PM
| light rain showers | 16 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1002 hPa | 38 % | 1 °C | 20 % | 0% | 0% | 12% | 8% | |
| 2 PM
4 PM
| rain showers | 15 °C 12 °C |
0.5 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1002 hPa | 41 % | 1 °C | 58 % | 0% | 2% | 27% | 43% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1001 hPa | 36 % | 0 °C | 57 % | 0% | 3% | 10% | 52% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1001 hPa | 32 % | 0 °C | 29 % | 0% | 0% | 6% | 25% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1001 hPa | 28 % | -2 °C | 14 % | 0% | 0% | 3% | 12% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1001 hPa | 29 % | -2 °C | 32 % | 0% | 0% | 3% | 29% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1002 hPa | 31 % | -2 °C | 63 % | 0% | 0% | 1% | 62% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1003 hPa | 36 % | -1 °C | 46 % | 0% | 0% | 1% | 45% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1004 hPa | 45 % | 0 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1005 hPa | 55 % | 0 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1006 hPa | 61 % | 0 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
Tomorrow, Saturday 05/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1007 hPa | 68 % | 0 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 74 % | 0 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 78 % | 0 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1010 hPa | 81 % | 0 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 83 % | 0 °C | 64 % | 0% | 8% | 14% | 59% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1012 hPa | 85 % | 0 °C | 65 % | 0% | 46% | 11% | 31% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1013 hPa | 88 % | 0 °C | 94 % | 0% | 90% | 28% | 41% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 81 % | 0 °C | 70 % | 0% | 41% | 11% | 46% | |
| 8 AM
10 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 81 % | 2 °C | 96 % | 0% | 85% | 14% | 66% | |
| 9 AM
11 AM
| rain showers | 6 °C 4 °C |
0.5 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1014 hPa | 83 % | 3 °C | 74 % | 0% | 28% | 29% | 51% | |
| 10 AM
12 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 81 % | 4 °C | 88 % | 0% | 52% | 20% | 68% | |
| 11 AM
1 PM
| light rain | 7 °C 5 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 76 % | 3 °C | 94 % | 0% | 76% | 25% | 71% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 63 % | 2 °C | 90 % | 0% | 61% | 24% | 64% | |
| 1 PM
3 PM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 59 % | 2 °C | 95 % | 0% | 61% | 53% | 87% | |
| 2 PM
4 PM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 57 % | 1 °C | 100 % | 0% | 98% | 89% | 98% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 54 % | 0 °C | 100 % | 0% | 79% | 59% | 99% | |
| 4 PM
6 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 49 % | 0 °C | 100 % | 0% | 62% | 72% | 97% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 47 % | 0 °C | 100 % | 0% | 96% | 82% | 99% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 50 % | 0 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 100% | |
| 7 PM
9 PM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 56 % | 0 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1016 hPa | 79 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 100% | |
| 9 PM
11 PM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1017 hPa | 90 % | 4 °C | 100 % | 35% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 PM
12 AM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1017 hPa | 92 % | 4 °C | 100 % | 1% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 PM
1 AM
| light rain | 4 °C 2 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 88 % | 2 °C | 100 % | 0% | 71% | 100% | 100% | |
Exshaw Mountain, Alberta - information
State: AlbertaGPS coordinates: 51.0668; -115.1521
Time zone: America / Edmonton
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Exshaw Mountain, Alberta. Weather forecast Exshaw Mountain.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Exshaw Mountain is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Exshaw Mountain
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Exshaw Mountain
data are always in the local timeSun and light
May 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 9:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:38 pm | 16:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 10:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:46 am | 11:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/28/2026 7:35 pm | 05/29/2026 4:07 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |