Weather Childersburg tomorrow
| 20 °C | 23 °C | 9 am | |
| 23 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 27 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 9 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 7:26 pm
HOURLY
sunset 7:26 pm
Weather forecast Childersburg April 29, 2026
During the day morning rain showers, later morning rain, in the afternoon cloudy, in the evening light rain. The highest temperature 27 °C. Total rainfall 3.0 mm. At night rain showers. The lowest temperature 18 °C. Total rainfall 1.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Childersburg, Alabama, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.6 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southwest |
1014 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 16% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.3 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1014 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 32% | 38% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1014 hPa | 96 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1013 hPa | 96 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1012 hPa | 95 % | 17 °C | 25 % | 0% | 3% | 7% | 16% | |
| 5 AM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1012 hPa | 96 % | 17 °C | 15 % | 0% | 0% | 12% | 3% | |
| 6 AM
7 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1013 hPa | 96 % | 18 °C | 17 % | 0% | 12% | 10% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1013 hPa | 96 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 46% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1013 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 43% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1012 hPa | 94 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 80% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.3 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1012 hPa | 89 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 29% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1013 hPa | 89 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 19% | 83% | |
| 12 PM
1 PM
| rain | 23 °C 26 °C |
0.4 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1012 hPa | 84 % | 20 °C | 90 % | 0% | 27% | 18% | 85% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 26 °C 29 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1011 hPa | 71 % | 20 °C | 96 % | 0% | 14% | 32% | 93% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1011 hPa | 65 % | 19 °C | 100 % | 0% | 13% | 21% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1010 hPa | 63 % | 19 °C | 100 % | 0% | 10% | 15% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1010 hPa | 61 % | 18 °C | 99 % | 0% | 7% | 13% | 99% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1009 hPa | 64 % | 18 °C | 98 % | 0% | 15% | 1% | 98% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1010 hPa | 70 % | 18 °C | 100 % | 0% | 25% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1010 hPa | 74 % | 17 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1011 hPa | 77 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1011 hPa | 75 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1013 hPa | 74 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 81% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1012 hPa | 75 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.5 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1012 hPa | 73 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 18 °C 18 °C |
1.1 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1012 hPa | 76 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.5 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1012 hPa | 84 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 97% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| light rain | 17 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1012 hPa | 85 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 57% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1012 hPa | 86 % | 14 °C | 94 % | 0% | 5% | 4% | 93% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1012 hPa | 86 % | 12 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 86 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 84 % | 11 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 78 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1015 hPa | 68 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1014 hPa | 62 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 58 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 55 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 53 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1012 hPa | 68 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 65% | 100% | |
Childersburg, Alabama, USA - information
State: Alabama, USAGPS coordinates: 33.2782; -86.3550
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 5 046
Altitude: 130 m
The administrative part:
- Alabama, Montgomery
- Talladega County, Talladega
Something wrong, something missing?
Weather Childersburg, Alabama, USA. Weather forecast Childersburg.
Childersburg - weather nearby - bigger cities
Childersburg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Childersburg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Childersburg
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 7:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 13:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 7:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:01 am | 8:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:28 am | 8:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:51 pm | 04/29/2026 4:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |