Weather Chelsea Game Preserve Lake Dam today
| 24 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 5 pm | |
| 19 °C | 21 °C | 10 pm |
sunrise 6:00 am
sunset 7:27 pm
HOURLY
sunset 7:27 pm
Weather forecast Chelsea Game Preserve Lake Dam April 28, 2026
During the day morning heavy rain, later morning rain, in the evening heavy rain. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 37.9 mm. At night rain. The lowest temperature 19 °C. Total rainfall 3.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Chelsea Game Preserve Lake Dam, Alabama, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1016 hPa | 69 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1017 hPa | 73 % | 15 °C | 100 % | 0% | 2% | 3% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1016 hPa | 77 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1016 hPa | 80 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 51% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1017 hPa | 82 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.4 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1017 hPa | 81 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 75% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
5.7 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1018 hPa | 87 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
1.8 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1019 hPa | 93 % | 17 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1018 hPa | 95 % | 18 °C | 97 % | 0% | 0% | 54% | 95% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1019 hPa | 92 % | 19 °C | 100 % | 0% | 3% | 32% | 99% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1019 hPa | 86 % | 19 °C | 99 % | 0% | 34% | 53% | 96% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 22 °C 24 °C |
0.7 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1019 hPa | 80 % | 18 °C | 96 % | 0% | 12% | 46% | 94% | |
| 12 PM
1 PM
| heavy rain | 24 °C 27 °C |
2.1 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1019 hPa | 74 % | 18 °C | 100 % | 0% | 25% | 97% | 89% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.7 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1018 hPa | 83 % | 19 °C | 99 % | 0% | 10% | 68% | 97% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1018 hPa | 80 % | 19 °C | 99 % | 0% | 18% | 41% | 97% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1016 hPa | 76 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1015 hPa | 73 % | 19 °C | 99 % | 0% | 0% | 57% | 98% | |
| 5 PM
6 PM
| heavy rain | 24 °C 27 °C |
2.2 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1014 hPa | 77 % | 19 °C | 100 % | 0% | 1% | 77% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.8 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1015 hPa | 87 % | 19 °C | 100 % | 0% | 3% | 43% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
1.2 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1015 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 7% | 99% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.6 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 14% | 49% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
2.6 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1015 hPa | 98 % | 18 °C | 100 % | 0% | 29% | 18% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
6.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 98 % | 18 °C | 100 % | 0% | 4% | 67% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| heavy rain | 19 °C 22 °C |
5.8 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1016 hPa | 96 % | 18 °C | 100 % | 0% | 21% | 97% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
5.9 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1016 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
2.6 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1015 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.2 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1014 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 0% | 65% | 57% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southwest |
1013 hPa | 94 % | 17 °C | 79 % | 0% | 9% | 14% | 74% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1012 hPa | 93 % | 17 °C | 100 % | 0% | 4% | 13% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1012 hPa | 94 % | 17 °C | 100 % | 0% | 17% | 97% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h southwest |
1012 hPa | 92 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
0.6 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1012 hPa | 91 % | 17 °C | 99 % | 0% | 99% | 89% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1013 hPa | 95 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 34% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1012 hPa | 90 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 21 °C 23 °C |
0.6 mm | 6.5 m/s23 km/h west-southwest |
1012 hPa | 88 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 22 °C 24 °C |
0.5 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
1013 hPa | 87 % | 19 °C | 93 % | 0% | 92% | 21% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain showers | 23 °C 25 °C |
0.2 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1012 hPa | 81 % | 19 °C | 56 % | 0% | 52% | 10% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1011 hPa | 69 % | 19 °C | 30 % | 0% | 16% | 19% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| partly cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1011 hPa | 61 % | 18 °C | 20 % | 0% | 11% | 14% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1010 hPa | 59 % | 18 °C | 57 % | 0% | 8% | 7% | 49% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1010 hPa | 60 % | 18 °C | 53 % | 0% | 13% | 9% | 42% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1009 hPa | 60 % | 17 °C | 98 % | 0% | 10% | 0% | 98% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1009 hPa | 65 % | 18 °C | 100 % | 0% | 35% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1010 hPa | 72 % | 17 °C | 100 % | 0% | 19% | 0% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1010 hPa | 74 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1011 hPa | 78 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1012 hPa | 77 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1011 hPa | 74 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 53% | 100% | |
Chelsea Game Preserve Lake Dam, Alabama, USA - information
State: Alabama, USAGPS coordinates: 33.3768; -86.5783
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Chelsea Game Preserve Lake Dam, Alabama, USA. Weather forecast Chelsea Game Preserve Lake Dam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chelsea Game Preserve Lake Dam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Chelsea Game Preserve Lake Dam
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Chelsea Game Preserve Lake Dam
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 7:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:43 pm | 13:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 7:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:03 am | 8:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:30 am | 8:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:54 pm | 04/28/2026 4:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |