Weather Big Ridge today
| 23 °C | 23 °C | 8 pm | |
| 22 °C | 23 °C | 9 pm | |
| 22 °C | 22 °C | 10 pm | |
| 22 °C | 22 °C | 11 pm |
sunrise 6:00 am
sunset 7:26 pm
HOURLY
sunset 7:26 pm
Weather forecast Big Ridge April 27, 2026
Afternoon in the afternoon overcast. The highest temperature 27 °C. At night cloudy. The lowest temperature 19 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Big Ridge, Alabama, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
10 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-southeast |
1018 hPa | 77 % | 15 °C | 100 % | 0% | 49% | 0% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southeast |
1018 hPa | 68 % | 15 °C | 100 % | 0% | 46% | 0% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1018 hPa | 62 % | 15 °C | 100 % | 0% | 84% | 10% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1017 hPa | 56 % | 15 °C | 100 % | 0% | 75% | 2% | 98% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south |
1017 hPa | 53 % | 15 °C | 99 % | 0% | 99% | 4% | 39% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1017 hPa | 52 % | 15 °C | 98 % | 0% | 54% | 0% | 96% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1016 hPa | 45 % | 14 °C | 98 % | 0% | 45% | 0% | 97% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1015 hPa | 43 % | 13 °C | 86 % | 0% | 8% | 52% | 68% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1014 hPa | 46 % | 14 °C | 100 % | 0% | 78% | 25% | 99% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1014 hPa | 49 % | 14 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1015 hPa | 58 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1015 hPa | 60 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1016 hPa | 63 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1016 hPa | 60 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1016 hPa | 58 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 92% | 100% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1016 hPa | 59 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 14% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1017 hPa | 60 % | 13 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1017 hPa | 62 % | 12 °C | 99 % | 0% | 21% | 8% | 99% | |
| 3 AM
4 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1016 hPa | 61 % | 11 °C | 28 % | 0% | 21% | 15% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1016 hPa | 64 % | 11 °C | 78 % | 0% | 10% | 77% | 3% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1018 hPa | 70 % | 12 °C | 99 % | 0% | 7% | 96% | 92% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1018 hPa | 70 % | 12 °C | 100 % | 0% | 5% | 55% | 98% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1019 hPa | 68 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 71% | 92% | |
| 8 AM
9 AM
| rain | 19 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1019 hPa | 68 % | 13 °C | 100 % | 0% | 1% | 61% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1020 hPa | 71 % | 14 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1019 hPa | 70 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 53% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1019 hPa | 71 % | 16 °C | 100 % | 0% | 1% | 42% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1019 hPa | 69 % | 17 °C | 100 % | 0% | 2% | 8% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1018 hPa | 62 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southwest |
1017 hPa | 63 % | 17 °C | 100 % | 0% | 3% | 16% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southwest |
1017 hPa | 64 % | 17 °C | 100 % | 0% | 12% | 17% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1016 hPa | 66 % | 17 °C | 100 % | 0% | 18% | 33% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1015 hPa | 67 % | 17 °C | 100 % | 0% | 9% | 13% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1015 hPa | 71 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 24% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1015 hPa | 75 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 43% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1016 hPa | 80 % | 17 °C | 100 % | 0% | 22% | 57% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.5 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 84 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 97% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.6 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1016 hPa | 87 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 71% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
0.3 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1015 hPa | 94 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 92% | 100% | |
Big Ridge, Alabama, USA - information
State: Alabama, USAGPS coordinates: 33.8554; -86.3505
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Big Ridge, Alabama, USA. Weather forecast Big Ridge.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Big Ridge is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Big Ridge
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Big Ridge
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 7:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 13:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:33 am | 7:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:02 am | 8:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 8:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 2:52 pm | 04/27/2026 3:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |