Weather Urdū Bāgh today
Weather forecast Urdū Bāgh April 29, 2026
From morning untill noon overcast, later morning initially overcast, later partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 30 °C. At night the lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Urdū Bāgh, Afghanistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1008 hPa | 55 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 76% | 100% | |
| 10 AM
2 AM
| partly cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1010 hPa | 29 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 4 PM
8 AM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1008 hPa | 29 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
2 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 46 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1013 hPa | 74 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
2 AM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1013 hPa | 40 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
8 AM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1009 hPa | 30 % | 8 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 10 PM
2 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1013 hPa | 50 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Urdū Bāgh, Afghanistan - information
State: AfghanistanGPS coordinates: 34.2753; 62.1982
Time zone: Asia / Kabul
time difference in hours with time in US is +2:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Urdū Bāgh, Afghanistan. Weather forecast Urdū Bāgh.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Urdū Bāgh is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Urdū Bāgh
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Urdū Bāgh
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 7:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:18 pm | 13:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 7:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 8:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:02 am | 8:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:03 pm | 04/29/2026 4:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |