Weather Khaīrābād today
| 27 °C | 25 °C | 4 pm | |
| 25 °C | 23 °C | 6 pm | |
| 21 °C | 19 °C | 8 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 7:07 pm
HOURLY
sunset 7:07 pm
Weather forecast Khaīrābād April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 28 °C. At night the lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Khaīrābād, Afghanistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
5 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1013 hPa | 49 % | 7 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 2 AM
6 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1013 hPa | 52 % | 7 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 3 AM
7 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1013 hPa | 55 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
8 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1013 hPa | 57 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 5 AM
9 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1013 hPa | 61 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
10 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1014 hPa | 60 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
11 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1014 hPa | 55 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
12 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1014 hPa | 51 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
1 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northeast |
1013 hPa | 45 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
2 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northeast |
1013 hPa | 38 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
3 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northeast |
1012 hPa | 34 % | 7 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 12 PM
4 AM
| partly cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northeast |
1011 hPa | 31 % | 7 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 1 PM
5 AM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northeast |
1009 hPa | 28 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
6 AM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h northeast |
1009 hPa | 26 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
7 AM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northeast |
1008 hPa | 27 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
8 AM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h northeast |
1007 hPa | 26 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
9 AM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northeast |
1008 hPa | 26 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
10 AM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1008 hPa | 28 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
11 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1008 hPa | 32 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 PM
12 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1009 hPa | 36 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
1 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1009 hPa | 41 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1009 hPa | 44 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
3 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1009 hPa | 45 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
4 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1009 hPa | 48 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
5 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1009 hPa | 50 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
6 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1009 hPa | 51 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
7 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1009 hPa | 53 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
8 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 54 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
9 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1009 hPa | 54 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
10 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1010 hPa | 51 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
11 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1010 hPa | 41 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
12 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north |
1010 hPa | 33 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
1 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northeast |
1010 hPa | 34 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 AM
2 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h north-northeast |
1010 hPa | 36 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
3 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h north-northeast |
1010 hPa | 35 % | 8 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 12 PM
4 AM
| cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h north-northeast |
1008 hPa | 30 % | 8 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 1 PM
5 AM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h north-northeast |
1007 hPa | 28 % | 8 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 2 PM
6 AM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north-northeast |
1008 hPa | 28 % | 8 °C | 66 % | 0% | 0% | 38% | 44% | |
| 3 PM
7 AM
| overcast | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h northeast |
1007 hPa | 29 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 4 PM
8 AM
| overcast | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h northeast |
1008 hPa | 32 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 36% | 99% | |
| 5 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 9.9 m/s36 km/h northeast |
1007 hPa | 33 % | 8 °C | 69 % | 0% | 0% | 1% | 68% | |
| 6 PM
10 AM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h north-northeast |
1008 hPa | 37 % | 8 °C | 73 % | 0% | 0% | 19% | 68% | |
| 7 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h north |
1009 hPa | 43 % | 8 °C | 55 % | 0% | 0% | 31% | 38% | |
| 8 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h north |
1012 hPa | 53 % | 9 °C | 46 % | 0% | 0% | 24% | 30% | |
| 9 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 10.1 m/s36 km/h north |
1012 hPa | 57 % | 9 °C | 32 % | 0% | 0% | 7% | 29% | |
| 10 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h north |
1014 hPa | 61 % | 9 °C | 49 % | 0% | 2% | 11% | 42% | |
| 11 PM
3 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h north-northeast |
1014 hPa | 62 % | 9 °C | 73 % | 0% | 0% | 34% | 60% | |
Khaīrābād, Afghanistan - information
State: AfghanistanGPS coordinates: 34.5606; 61.3002
Time zone: Asia / Kabul
time difference in hours with time in US is +2:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Khaīrābād, Afghanistan. Weather forecast Khaīrābād.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Khaīrābād is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Khaīrābād
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Khaīrābād
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 7:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:22 pm | 13:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 7:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:38 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 8:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:07 pm | 04/29/2026 4:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |