Weather Boyarka, Sverdlovsk today
Weather forecast Boyarka, Sverdlovsk May 16, 2026
From morning untill noon partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 26 °C. At night the lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Boyarka, Sverdlovsk, Russia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1015 hPa | 91 % | 12 °C | 66 % | 0% | 0% | 39% | 57% | |
| 1 AM
4 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1015 hPa | 92 % | 12 °C | 51 % | 0% | 0% | 26% | 47% | |
| 2 AM
5 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1015 hPa | 92 % | 11 °C | 28 % | 0% | 0% | 7% | 24% | |
| 3 AM
6 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1016 hPa | 91 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 91 % | 10 °C | 10 % | 0% | 0% | 1% | 8% | |
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1016 hPa | 92 % | 10 °C | 16 % | 0% | 0% | 1% | 14% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 90 % | 11 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 85 % | 12 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 AM
11 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1017 hPa | 75 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 9 AM
12 AM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1017 hPa | 66 % | 13 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 10 AM
1 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 57 % | 13 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 49 % | 12 °C | 55 % | 0% | 0% | 0% | 55% | |
| 12 PM
3 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 41 % | 11 °C | 69 % | 0% | 0% | 13% | 65% | |
| 1 PM
4 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 36 % | 9 °C | 82 % | 0% | 0% | 21% | 76% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1018 hPa | 35 % | 9 °C | 90 % | 0% | 0% | 11% | 89% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1018 hPa | 35 % | 9 °C | 86 % | 0% | 0% | 9% | 85% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1019 hPa | 36 % | 9 °C | 89 % | 0% | 0% | 9% | 88% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1019 hPa | 39 % | 10 °C | 76 % | 0% | 0% | 10% | 73% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1019 hPa | 42 % | 10 °C | 60 % | 0% | 0% | 10% | 56% | |
| 7 PM
10 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1019 hPa | 55 % | 13 °C | 43 % | 0% | 0% | 8% | 37% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1019 hPa | 66 % | 14 °C | 70 % | 0% | 0% | 6% | 68% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1019 hPa | 72 % | 13 °C | 38 % | 0% | 0% | 3% | 35% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1019 hPa | 76 % | 13 °C | 8 % | 0% | 0% | 3% | 4% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1020 hPa | 80 % | 13 °C | 8 % | 0% | 0% | 3% | 5% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1020 hPa | 82 % | 12 °C | 5 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1020 hPa | 84 % | 12 °C | 12 % | 0% | 0% | 1% | 11% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1021 hPa | 86 % | 12 °C | 10 % | 0% | 0% | 1% | 9% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1021 hPa | 87 % | 11 °C | 6 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1021 hPa | 89 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1021 hPa | 90 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1022 hPa | 87 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1022 hPa | 81 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1022 hPa | 73 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1022 hPa | 67 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1022 hPa | 60 % | 13 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1021 hPa | 55 % | 14 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1021 hPa | 50 % | 13 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1021 hPa | 45 % | 12 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 2 PM
5 AM
| partly cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1021 hPa | 43 % | 12 °C | 31 % | 0% | 2% | 6% | 25% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1021 hPa | 41 % | 12 °C | 68 % | 0% | 0% | 57% | 21% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1021 hPa | 41 % | 12 °C | 85 % | 0% | 0% | 83% | 15% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1020 hPa | 42 % | 11 °C | 33 % | 0% | 6% | 22% | 14% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1020 hPa | 48 % | 13 °C | 42 % | 0% | 1% | 24% | 25% | |
| 7 PM
10 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1020 hPa | 61 % | 15 °C | 22 % | 0% | 0% | 7% | 17% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1020 hPa | 71 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 2% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1020 hPa | 79 % | 14 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 85 % | 14 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 88 % | 14 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
Boyarka, Sverdlovsk, Russia - information
State: RussiaGPS coordinates: 57.3840; 62.3528
Time zone: Asia / Yekaterinburg
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Boyarka, Sverdlovsk, Russia. Weather forecast Boyarka, Sverdlovsk.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Boyarka, Sverdlovsk is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Boyarka, Sverdlovsk
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Boyarka, Sverdlovsk
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:28 am | 9:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:46 pm | 16:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:32 am | 10:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:02 am | 11:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:32 am | 05/16/2026 9:22 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |