Weather Karkonosze today
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Karkonosze, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 06/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1005 hPa | 93 % | 7 °C | 7 % | 0% | 5% | 0% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 13 °C 13 °C |
1.5 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1005 hPa | 88 % | 11 °C | 65 % | 0% | 17% | 6% | 56% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1004 hPa | 56 % | 8 °C | 96 % | 0% | 3% | 21% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1005 hPa | 62 % | 7 °C | 43 % | 0% | 0% | 15% | 39% | |
Friday 06/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1005 hPa | 78 % | 8 °C | 72 % | 0% | 1% | 50% | 45% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1001 hPa | 80 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 22% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 19 °C 18 °C |
13.7 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
999 hPa | 61 % | 11 °C | 96 % | 0% | 80% | 53% | 60% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
6.3 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1003 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 0% | 84% | 53% | 96% | |
Karkonosze, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.7672; 15.6222
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Karkonosze, Poland. Weather forecast for Karkonosze.
Karkonosze - weather nearby - bigger cities
Karkonosze - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Karkonosze is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Karkonosze
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Karkonosze
data are always in the local timeSun and light
June 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:47 am | 9:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 16:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:01 am | 9:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:58 am | 10:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/04/2026 12:04 am | 06/04/2026 7:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |