Weather Choharwa, Eastern Region today
Weather forecast Choharwa, Eastern Region May 16, 2026
During the day partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later rain showers, in the afternoon initially rain showers, later clear. The highest temperature 33 °C. Total rainfall 2.3 mm. At night the lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Choharwa, Eastern Region, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| light rain showers | 25 °C 29 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1003 hPa | 88 % | 22 °C | 32 % | 0% | 3% | 25% | 8% | |
| 1 AM
4 PM
| light rain showers | 24 °C 28 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1003 hPa | 91 % | 22 °C | 34 % | 0% | 3% | 27% | 7% | |
| 2 AM
5 PM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1003 hPa | 94 % | 22 °C | 14 % | 0% | 13% | 2% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1003 hPa | 94 % | 22 °C | 21 % | 0% | 18% | 6% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1003 hPa | 95 % | 22 °C | 9 % | 0% | 8% | 3% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1004 hPa | 94 % | 22 °C | 13 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1004 hPa | 90 % | 22 °C | 24 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| partly cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1005 hPa | 82 % | 22 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1005 hPa | 72 % | 22 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1005 hPa | 64 % | 21 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1004 hPa | 59 % | 21 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| light rain showers | 32 °C 36 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1004 hPa | 57 % | 22 °C | 40 % | 0% | 27% | 18% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| light rain showers | 32 °C 37 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1003 hPa | 58 % | 22 °C | 18 % | 0% | 10% | 9% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| light rain showers | 32 °C 36 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1002 hPa | 55 % | 22 °C | 21 % | 0% | 12% | 12% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| rain showers | 33 °C 37 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1001 hPa | 54 % | 22 °C | 24 % | 0% | 10% | 11% | 6% | |
| 3 PM
6 AM
| rain showers | 32 °C 36 °C |
0.9 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1000 hPa | 57 % | 22 °C | 14 % | 0% | 5% | 10% | 1% | |
| 4 PM
7 AM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1000 hPa | 60 % | 22 °C | 17 % | 0% | 8% | 14% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1000 hPa | 65 % | 23 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1000 hPa | 73 % | 23 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1001 hPa | 76 % | 23 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1002 hPa | 77 % | 23 °C | 3 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1003 hPa | 76 % | 22 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1003 hPa | 74 % | 22 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1003 hPa | 74 % | 21 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1003 hPa | 73 % | 21 °C | 5 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1002 hPa | 76 % | 21 °C | 8 % | 0% | 4% | 4% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1002 hPa | 78 % | 21 °C | 10 % | 0% | 7% | 5% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1002 hPa | 79 % | 21 °C | 7 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1002 hPa | 79 % | 20 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1003 hPa | 78 % | 20 °C | 5 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1003 hPa | 76 % | 21 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1003 hPa | 68 % | 22 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1004 hPa | 67 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1004 hPa | 63 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1003 hPa | 59 % | 23 °C | 4 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1002 hPa | 56 % | 23 °C | 5 % | 0% | 1% | 4% | 0% | |
| 12 PM
3 AM
| light rain showers | 34 °C 38 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1001 hPa | 51 % | 22 °C | 18 % | 0% | 5% | 13% | 0% | |
| 1 PM
4 AM
| rain showers | 34 °C 38 °C |
0.4 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1000 hPa | 48 % | 21 °C | 23 % | 0% | 1% | 22% | 0% | |
| 2 PM
5 AM
| light rain showers | 34 °C 38 °C |
0.1 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
999 hPa | 48 % | 21 °C | 20 % | 0% | 3% | 17% | 0% | |
| 3 PM
6 AM
| partly cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
998 hPa | 48 % | 21 °C | 13 % | 0% | 1% | 12% | 0% | |
| 4 PM
7 AM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
998 hPa | 50 % | 21 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
998 hPa | 59 % | 23 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 6 PM
9 AM
| clear | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
999 hPa | 64 % | 23 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 7 PM
10 AM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1000 hPa | 68 % | 23 °C | 6 % | 0% | 3% | 5% | 0% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1000 hPa | 69 % | 22 °C | 6 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 9 PM
12 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1001 hPa | 68 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1001 hPa | 71 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1001 hPa | 74 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Choharwa, Eastern Region, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 26.7974; 86.3215
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Choharwa, Eastern Region, Nepal. Weather forecast Choharwa, Eastern Region.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Choharwa, Eastern Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Choharwa, Eastern Region
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Choharwa, Eastern Region
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:11 am | 6:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:56 am | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 7:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:16 am | 7:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 8:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:17 am | 05/16/2026 6:20 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |