Weather Saltillo today
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Saltillo, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 06/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 93 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| light rain | 18 °C 20 °C |
0.6 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1015 hPa | 91 % | 16 °C | 98 % | 0% | 67% | 10% | 94% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 25 °C 27 °C |
3.3 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1014 hPa | 59 % | 16 °C | 44 % | 0% | 9% | 10% | 35% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.4 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1010 hPa | 65 % | 16 °C | 49 % | 0% | 9% | 6% | 41% | |
Friday 06/05/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1013 hPa | 96 % | 18 °C | 71 % | 0% | 67% | 0% | 8% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1013 hPa | 91 % | 16 °C | 53 % | 0% | 51% | 0% | 3% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 28 °C 28 °C |
2.8 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1011 hPa | 38 % | 12 °C | 15 % | 0% | 0% | 3% | 12% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.4 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1009 hPa | 57 % | 16 °C | 56 % | 0% | 0% | 25% | 44% | |
Saltillo, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 25.4232; -101.0053
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Saltillo, Mexico. Weather forecast for Saltillo.
Saltillo - weather nearby - bigger cities
Saltillo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Saltillo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Saltillo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Saltillo
data are always in the local timeSun and light
June 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:52 am | 7:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 13:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 7:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 8:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:24 am | 9 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/03/2026 10:34 pm | 06/04/2026 9:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |