Weather Naucalpan today
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Naucalpan, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 06/05/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1017 hPa | 92 % | 14 °C | 96 % | 0% | 14% | 22% | 95% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1016 hPa | 99 % | 13 °C | 97 % | 0% | 95% | 3% | 47% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 21 °C 22 °C |
6.6 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1014 hPa | 62 % | 13 °C | 96 % | 0% | 14% | 40% | 94% | |
| 6 PM
8 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
4.6 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1014 hPa | 87 % | 14 °C | 97 % | 0% | 4% | 63% | 93% | |
Saturday 06/06/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1017 hPa | 96 % | 13 °C | 97 % | 0% | 0% | 10% | 97% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northwest |
1016 hPa | 99 % | 12 °C | 97 % | 0% | 95% | 9% | 68% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 22 °C 23 °C |
2.7 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1013 hPa | 59 % | 13 °C | 87 % | 0% | 1% | 33% | 81% | |
| 6 PM
8 PM
| rain | 18 °C 19 °C |
3.9 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1013 hPa | 74 % | 13 °C | 100 % | 0% | 48% | 65% | 98% | |
Naucalpan, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.4785; -99.2396
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 792 211
Altitude: 2300 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Naucalpan, Mexico. Weather forecast Naucalpan.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Naucalpan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Naucalpan
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 13.4 °C | 6.5 °C | 21.3 °C | |
| February | 14.7 °C | 7.4 °C | 22.9 °C | |
| March | 17.0 °C | 9.7 °C | 25.4 °C | |
| April | 18.2 °C | 11.3 °C | 26.5 °C | |
| May | 18.6 °C | 12.2 °C | 26.6 °C | |
| June | 17.4 °C | 12.5 °C | 24.7 °C | |
| July | 16.2 °C | 11.8 °C | 23.2 °C | |
| August | 16.4 °C | 11.9 °C | 23.4 °C | |
| September | 16.3 °C | 11.9 °C | 22.9 °C | |
| October | 15.5 °C | 10.4 °C | 22.6 °C | |
| November | 14.9 °C | 8.4 °C | 22.2 °C | |
| December | 13.5 °C | 7.2 °C | 21.3 °C |
Astronomical information Naucalpan
data are always in the local timeSun and light
June 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 7:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 13:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 8:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/04/2026 10:55 pm | 06/05/2026 10:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |