Weather Majada today
Weather forecast Majada April 29, 2026
During the day cloudy. The highest temperature 39 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night cloudy. The lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Majada, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1009 hPa | 68 % | 21 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1009 hPa | 72 % | 22 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1008 hPa | 76 % | 22 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1008 hPa | 80 % | 22 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1008 hPa | 84 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1008 hPa | 85 % | 21 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1008 hPa | 87 % | 21 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1009 hPa | 84 % | 22 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1009 hPa | 67 % | 22 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 57 % | 21 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1009 hPa | 48 % | 21 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1009 hPa | 40 % | 20 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1008 hPa | 34 % | 19 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 1 PM
3 PM
| rain showers | 39 °C 41 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1007 hPa | 30 % | 18 °C | 64 % | 0% | 0% | 12% | 60% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1007 hPa | 28 % | 15 °C | 81 % | 0% | 31% | 9% | 70% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1005 hPa | 21 % | 11 °C | 69 % | 0% | 7% | 33% | 57% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1004 hPa | 18 % | 10 °C | 80 % | 0% | 0% | 46% | 62% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h northeast |
1005 hPa | 34 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1005 hPa | 42 % | 19 °C | 97 % | 0% | 0% | 1% | 97% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1006 hPa | 42 % | 19 °C | 94 % | 0% | 0% | 2% | 94% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1007 hPa | 46 % | 19 °C | 95 % | 0% | 0% | 1% | 95% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1008 hPa | 49 % | 19 °C | 98 % | 0% | 0% | 1% | 98% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1009 hPa | 52 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1009 hPa | 57 % | 19 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1008 hPa | 62 % | 19 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1008 hPa | 66 % | 19 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1007 hPa | 68 % | 19 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 71 % | 19 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1007 hPa | 73 % | 19 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1007 hPa | 76 % | 19 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1007 hPa | 78 % | 19 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1008 hPa | 74 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 65 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1009 hPa | 58 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1009 hPa | 53 % | 19 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1008 hPa | 50 % | 19 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1007 hPa | 45 % | 19 °C | 35 % | 0% | 3% | 0% | 32% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1006 hPa | 42 % | 19 °C | 46 % | 0% | 25% | 9% | 23% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1006 hPa | 41 % | 18 °C | 69 % | 0% | 3% | 18% | 60% | |
| 3 PM
5 PM
| rain showers | 33 °C 35 °C |
0.3 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1005 hPa | 43 % | 18 °C | 92 % | 0% | 0% | 8% | 91% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1005 hPa | 45 % | 18 °C | 81 % | 0% | 2% | 6% | 79% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1005 hPa | 42 % | 18 °C | 93 % | 0% | 8% | 5% | 91% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1004 hPa | 41 % | 17 °C | 100 % | 0% | 1% | 1% | 100% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1005 hPa | 45 % | 17 °C | 100 % | 0% | 8% | 3% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1006 hPa | 49 % | 18 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1006 hPa | 52 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1006 hPa | 55 % | 18 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1006 hPa | 59 % | 18 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
Majada, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 26.4486; -100.3063
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Majada, Mexico. Weather forecast Majada.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Majada is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Majada
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Majada
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 7:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:38 pm | 13:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:40 am | 7:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:42 am | 8:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:46 pm | 04/29/2026 4:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |