Weather El Encinal today
| 27 °C | 30 °C | 9 am | |
| 30 °C | 34 °C | 12 pm | |
| 32 °C | 35 °C | 3 pm | |
| 23 °C | 28 °C | 9 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 6:55 pm
HOURLY
sunset 6:55 pm
Weather forecast El Encinal April 29, 2026
From morning untill noon fog, in the afternoon clear. The highest temperature 32 °C. At night cloudy. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Encinal, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1012 hPa | 94 % | 18 °C | 28 % | 27% | 28% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| fog | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1011 hPa | 92 % | 17 °C | 37 % | 35% | 37% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1010 hPa | 90 % | 16 °C | 39 % | 39% | 39% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1010 hPa | 87 % | 15 °C | 44 % | 43% | 44% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1010 hPa | 85 % | 14 °C | 44 % | 44% | 44% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| fog | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1011 hPa | 84 % | 14 °C | 39 % | 40% | 39% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1011 hPa | 83 % | 14 °C | 32 % | 32% | 32% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1011 hPa | 78 % | 14 °C | 3 % | 2% | 3% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1011 hPa | 69 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 60 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1012 hPa | 65 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1011 hPa | 63 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1011 hPa | 62 % | 22 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1010 hPa | 55 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1009 hPa | 53 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1008 hPa | 52 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1007 hPa | 51 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1007 hPa | 54 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1007 hPa | 67 % | 22 °C | 7 % | 0% | 1% | 0% | 6% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1008 hPa | 84 % | 22 °C | 17 % | 0% | 7% | 0% | 10% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1009 hPa | 89 % | 22 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1010 hPa | 91 % | 21 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 93 % | 21 °C | 4 % | 3% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1010 hPa | 94 % | 20 °C | 14 % | 12% | 14% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1009 hPa | 96 % | 19 °C | 26 % | 25% | 26% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| fog | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1008 hPa | 96 % | 18 °C | 33 % | 33% | 33% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| fog | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1008 hPa | 95 % | 17 °C | 35 % | 35% | 35% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1008 hPa | 94 % | 16 °C | 32 % | 31% | 30% | 0% | 3% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1007 hPa | 88 % | 15 °C | 60 % | 16% | 16% | 0% | 52% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1007 hPa | 85 % | 14 °C | 89 % | 13% | 13% | 0% | 88% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1007 hPa | 84 % | 14 °C | 28 % | 9% | 9% | 0% | 21% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1008 hPa | 78 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1008 hPa | 68 % | 18 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1008 hPa | 57 % | 17 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1008 hPa | 58 % | 19 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1007 hPa | 59 % | 20 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1007 hPa | 58 % | 21 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1006 hPa | 55 % | 21 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1005 hPa | 51 % | 20 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1004 hPa | 49 % | 20 °C | 83 % | 0% | 0% | 0% | 83% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1004 hPa | 51 % | 20 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1004 hPa | 53 % | 20 °C | 55 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1004 hPa | 71 % | 23 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
El Encinal, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.5105; -97.8158
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 430 m
The administrative part:
- Puebla, Puebla
- Venustiano Carranza, Venustiano Carranza, Puebla
Something wrong, something missing?
Weather El Encinal, Mexico. Weather forecast El Encinal.
El Encinal - weather nearby - bigger cities
El Encinal - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Encinal is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for El Encinal
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information El Encinal
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 7:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:12 am | 7:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:44 am | 8:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:33 pm | 04/29/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |