Weather Chihuahua City today
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Chihuahua City, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 06/05/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1013 hPa | 85 % | 15 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 82 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 26 °C 26 °C |
1.2 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1010 hPa | 35 % | 9 °C | 48 % | 0% | 0% | 24% | 39% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1008 hPa | 37 % | 9 °C | 35 % | 0% | 0% | 5% | 32% | |
Saturday 06/06/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1012 hPa | 60 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1012 hPa | 68 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1011 hPa | 24 % | 5 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1007 hPa | 24 % | 6 °C | 7 % | 0% | 0% | 4% | 3% | |
Chihuahua City, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 28.6353; -106.0889
Time zone: America / Chihuahua
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 925 762
Altitude: 1416 m
The administrative part:
- Chihuahua, Chihuahua City
- Chihuahua Municipality, Chihuahua City
Something wrong, something missing?
Weather Chihuahua City, Mexico. Weather forecast for Chihuahua City.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chihuahua City is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Chihuahua City
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Chihuahua City
data are always in the local timeSun and light
June 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 13:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 8:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 8:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:33 am | 9:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/04/2026 11:40 pm | 06/05/2026 10:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |