Weather Saopa today
Weather forecast Saopa May 31, 2026
Cloudy morning, turning to light rain showers by midday which will persist into the afternoon, later partly cloudy. High of 27 °C. Total rainfall 0.6 mm. Partly cloudy overnight with a low of 19 °C. Total rainfall 0.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Saopa, Malawi extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/31/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1021 hPa | 88 % | 18 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 89 % | 18 °C | 52 % | 0% | 0% | 52% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1020 hPa | 91 % | 18 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 92 % | 18 °C | 20 % | 0% | 2% | 18% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1020 hPa | 91 % | 18 °C | 78 % | 0% | 8% | 75% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1020 hPa | 92 % | 18 °C | 55 % | 0% | 15% | 46% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1021 hPa | 94 % | 18 °C | 20 % | 0% | 14% | 6% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1022 hPa | 90 % | 18 °C | 21 % | 0% | 17% | 3% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1022 hPa | 81 % | 18 °C | 41 % | 0% | 39% | 2% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain showers | 23 °C 25 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1022 hPa | 75 % | 18 °C | 51 % | 0% | 50% | 2% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain showers | 24 °C 26 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1022 hPa | 69 % | 17 °C | 27 % | 0% | 26% | 1% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain showers | 25 °C 27 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1021 hPa | 63 % | 17 °C | 21 % | 0% | 18% | 7% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1020 hPa | 58 % | 17 °C | 21 % | 0% | 10% | 12% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1019 hPa | 54 % | 16 °C | 14 % | 0% | 10% | 5% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1018 hPa | 50 % | 16 °C | 15 % | 0% | 10% | 5% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1020 hPa | 73 % | 16 °C | 20 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
Monday 06/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1020 hPa | 92 % | 18 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 21 °C 23 °C |
0.8 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1022 hPa | 86 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1018 hPa | 58 % | 17 °C | 20 % | 0% | 9% | 12% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1020 hPa | 78 % | 18 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Saopa, Malawi - information
State: MalawiGPS coordinates: -16.4833; 34.8333
Time zone: Africa / Blantyre
Something wrong, something missing?
Weather Saopa, Malawi. Weather forecast Saopa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Saopa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Saopa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Saopa
data are always in the local timeSun and light
May 31, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 5:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:38 am | 11:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 5:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 6:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 6:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/30/2026 4:26 pm | 05/31/2026 5:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |