Weather Puncu, East Java today
| 27 °C | 33 °C | 9 am | |
| 29 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 23 °C | 29 °C | 9 pm |
sunrise 5:34 am
sunset 5:20 pm
HOURLY
sunset 5:20 pm
Weather forecast Puncu, East Java May 16, 2026
During the day morning fog, later morning rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 30 °C. Total rainfall 2.2 mm. At night fog. The lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Puncu, East Java, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1010 hPa | 92 % | 21 °C | 85 % | 16% | 30% | 7% | 78% | |
| 1 AM
2 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1009 hPa | 93 % | 21 °C | 91 % | 22% | 37% | 7% | 85% | |
| 2 AM
3 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1009 hPa | 94 % | 21 °C | 93 % | 31% | 44% | 1% | 88% | |
| 3 AM
4 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1009 hPa | 95 % | 21 °C | 98 % | 29% | 34% | 1% | 97% | |
| 4 AM
5 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1009 hPa | 94 % | 21 °C | 97 % | 32% | 36% | 4% | 96% | |
| 5 AM
6 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1009 hPa | 92 % | 21 °C | 96 % | 25% | 35% | 1% | 94% | |
| 6 AM
7 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1010 hPa | 94 % | 21 °C | 93 % | 38% | 49% | 3% | 87% | |
| 7 AM
8 PM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1011 hPa | 95 % | 23 °C | 91 % | 35% | 45% | 0% | 84% | |
| 8 AM
9 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1011 hPa | 88 % | 24 °C | 93 % | 0% | 3% | 0% | 93% | |
| 9 AM
10 PM
| light rain | 27 °C 32 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1011 hPa | 81 % | 23 °C | 86 % | 0% | 19% | 1% | 82% | |
| 10 AM
11 PM
| rain showers | 29 °C 34 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1010 hPa | 74 % | 23 °C | 85 % | 0% | 35% | 6% | 76% | |
| 11 AM
12 AM
| rain | 29 °C 34 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1009 hPa | 74 % | 24 °C | 87 % | 0% | 35% | 34% | 76% | |
| 12 PM
1 AM
| light rain showers | 29 °C 34 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1008 hPa | 76 % | 24 °C | 82 % | 0% | 21% | 40% | 59% | |
| 1 PM
2 AM
| rain | 30 °C 36 °C |
0.5 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1008 hPa | 73 % | 24 °C | 96 % | 0% | 85% | 6% | 68% | |
| 2 PM
3 AM
| light rain | 29 °C 34 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1007 hPa | 77 % | 24 °C | 90 % | 0% | 71% | 46% | 67% | |
| 3 PM
4 AM
| light rain showers | 28 °C 33 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1007 hPa | 80 % | 24 °C | 77 % | 0% | 10% | 21% | 68% | |
| 4 PM
5 AM
| light rain showers | 28 °C 33 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1007 hPa | 83 % | 24 °C | 85 % | 0% | 12% | 29% | 78% | |
| 5 PM
6 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1008 hPa | 91 % | 24 °C | 88 % | 0% | 18% | 16% | 82% | |
| 6 PM
7 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1008 hPa | 94 % | 23 °C | 87 % | 0% | 14% | 10% | 84% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 96 % | 15% | 61% | 7% | 86% | |
| 8 PM
9 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1011 hPa | 96 % | 23 °C | 95 % | 0% | 60% | 2% | 85% | |
| 9 PM
10 AM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1011 hPa | 98 % | 23 °C | 86 % | 0% | 57% | 2% | 64% | |
| 10 PM
11 AM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1011 hPa | 96 % | 22 °C | 73 % | 22% | 24% | 2% | 65% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 97 % | 22 °C | 72 % | 5% | 16% | 3% | 66% | |
Tomorrow, Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1011 hPa | 97 % | 21 °C | 96 % | 30% | 83% | 0% | 81% | |
| 1 AM
2 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1010 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 25% | 100% | 0% | 96% | |
| 2 AM
3 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 94 % | 21 °C | 99 % | 21% | 86% | 2% | 96% | |
| 3 AM
4 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1009 hPa | 95 % | 20 °C | 94 % | 29% | 65% | 0% | 84% | |
| 4 AM
5 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1009 hPa | 92 % | 20 °C | 98 % | 29% | 39% | 1% | 97% | |
| 5 AM
6 PM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1009 hPa | 94 % | 20 °C | 96 % | 43% | 46% | 1% | 93% | |
| 6 AM
7 PM
| fog | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1010 hPa | 92 % | 20 °C | 91 % | 46% | 48% | 0% | 79% | |
| 7 AM
8 PM
| fog | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1011 hPa | 90 % | 22 °C | 99 % | 32% | 45% | 3% | 99% | |
| 8 AM
9 PM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1012 hPa | 85 % | 22 °C | 94 % | 28% | 77% | 2% | 74% | |
| 9 AM
10 PM
| light rain showers | 27 °C 32 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1012 hPa | 80 % | 23 °C | 69 % | 19% | 47% | 7% | 39% | |
| 10 AM
11 PM
| rain showers | 28 °C 33 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 76 % | 23 °C | 43 % | 0% | 36% | 11% | 3% | |
| 11 AM
12 AM
| heavy rain showers | 27 °C 32 °C |
1.8 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1010 hPa | 79 % | 23 °C | 65 % | 0% | 46% | 37% | 0% | |
| 12 PM
1 AM
| rain | 27 °C 33 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1010 hPa | 88 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 64% | 33% | |
| 1 PM
2 AM
| light rain | 28 °C 34 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1008 hPa | 82 % | 24 °C | 99 % | 0% | 93% | 50% | 70% | |
| 2 PM
3 AM
| rain | 28 °C 33 °C |
0.5 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1007 hPa | 80 % | 24 °C | 99 % | 0% | 91% | 82% | 91% | |
| 3 PM
4 AM
| rain | 27 °C 32 °C |
0.5 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1007 hPa | 83 % | 24 °C | 99 % | 0% | 21% | 14% | 99% | |
| 4 PM
5 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1007 hPa | 86 % | 23 °C | 100 % | 0% | 6% | 4% | 100% | |
| 5 PM
6 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1008 hPa | 93 % | 24 °C | 94 % | 0% | 12% | 7% | 93% | |
| 6 PM
7 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 88 % | 0% | 14% | 5% | 85% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1010 hPa | 95 % | 23 °C | 49 % | 0% | 24% | 6% | 31% | |
| 8 PM
9 AM
| rain showers | 24 °C 29 °C |
0.7 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1011 hPa | 95 % | 23 °C | 64 % | 0% | 43% | 14% | 35% | |
| 9 PM
10 AM
| rain showers | 24 °C 29 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1011 hPa | 93 % | 22 °C | 73 % | 0% | 50% | 25% | 47% | |
| 10 PM
11 AM
| overcast | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1011 hPa | 92 % | 22 °C | 88 % | 0% | 13% | 19% | 84% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1011 hPa | 90 % | 22 °C | 49 % | 0% | 8% | 4% | 42% | |
Puncu, East Java, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -7.8608; 112.2666
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Puncu, East Java, Indonesia. Weather forecast Puncu, East Java.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Puncu, East Java is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Puncu, East Java
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Puncu, East Java
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 5:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:27 am | 11:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 5:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:47 am | 6:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:21 am | 6:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:40 am | 05/16/2026 4:43 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |