Weather Pasir Rawa today
| 20 °C | 21 °C | 9 am | |
| 18 °C | 20 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 5:43 pm
HOURLY
sunset 5:43 pm
Weather forecast Pasir Rawa May 16, 2026
During the day cloudy, later morning heavy rain, in the evening initially heavy rain, later overcast. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 22.2 mm. At night cloudy. The lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pasir Rawa, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| light rain | 16 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1012 hPa | 98 % | 15 °C | 86 % | 3% | 16% | 68% | 52% | |
| 1 AM
2 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.4 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1011 hPa | 98 % | 15 °C | 88 % | 5% | 44% | 39% | 69% | |
| 2 AM
3 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1010 hPa | 97 % | 14 °C | 82 % | 2% | 4% | 5% | 80% | |
| 3 AM
4 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1010 hPa | 97 % | 14 °C | 96 % | 3% | 10% | 8% | 96% | |
| 4 AM
5 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1009 hPa | 95 % | 14 °C | 99 % | 0% | 6% | 4% | 99% | |
| 5 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 14 °C | 99 % | 1% | 1% | 6% | 99% | |
| 6 AM
7 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1010 hPa | 95 % | 14 °C | 86 % | 0% | 9% | 4% | 85% | |
| 7 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 94 % | 15 °C | 96 % | 0% | 0% | 3% | 96% | |
| 8 AM
9 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1012 hPa | 89 % | 16 °C | 90 % | 0% | 0% | 4% | 90% | |
| 9 AM
10 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1012 hPa | 81 % | 16 °C | 60 % | 0% | 0% | 12% | 54% | |
| 10 AM
11 PM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1012 hPa | 75 % | 16 °C | 89 % | 0% | 6% | 9% | 88% | |
| 11 AM
12 AM
| heavy rain | 21 °C 23 °C |
1.5 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1011 hPa | 75 % | 16 °C | 99 % | 0% | 58% | 25% | 98% | |
| 12 PM
1 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
3.7 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1011 hPa | 89 % | 16 °C | 99 % | 0% | 89% | 78% | 93% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
4.6 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1010 hPa | 93 % | 17 °C | 100 % | 0% | 99% | 93% | 53% | |
| 2 PM
3 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
8.7 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 92 % | 17 °C | 98 % | 0% | 18% | 88% | 84% | |
| 3 PM
4 AM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
2.9 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1010 hPa | 93 % | 16 °C | 99 % | 0% | 34% | 92% | 92% | |
| 4 PM
5 AM
| light rain showers | 17 °C 19 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 96 % | 16 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 5 PM
6 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1009 hPa | 96 % | 16 °C | 99 % | 0% | 3% | 2% | 99% | |
| 6 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1010 hPa | 99 % | 16 °C | 99 % | 0% | 4% | 32% | 99% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southeast |
1011 hPa | 99 % | 16 °C | 99 % | 0% | 3% | 41% | 98% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1012 hPa | 99 % | 16 °C | 96 % | 1% | 7% | 12% | 95% | |
| 9 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1012 hPa | 99 % | 15 °C | 89 % | 1% | 46% | 7% | 78% | |
| 10 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1012 hPa | 98 % | 15 °C | 97 % | 1% | 31% | 6% | 96% | |
| 11 PM
12 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1012 hPa | 97 % | 15 °C | 96 % | 2% | 18% | 5% | 95% | |
Tomorrow, Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1012 hPa | 97 % | 15 °C | 96 % | 2% | 8% | 6% | 95% | |
| 1 AM
2 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1011 hPa | 96 % | 15 °C | 98 % | 3% | 12% | 11% | 98% | |
| 2 AM
3 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1011 hPa | 97 % | 14 °C | 99 % | 3% | 4% | 2% | 99% | |
| 3 AM
4 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1010 hPa | 96 % | 14 °C | 85 % | 3% | 4% | 0% | 85% | |
| 4 AM
5 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1010 hPa | 95 % | 14 °C | 98 % | 3% | 5% | 3% | 98% | |
| 5 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1010 hPa | 94 % | 14 °C | 99 % | 3% | 5% | 0% | 99% | |
| 6 AM
7 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1010 hPa | 95 % | 14 °C | 78 % | 2% | 2% | 0% | 78% | |
| 7 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 94 % | 15 °C | 64 % | 2% | 1% | 0% | 64% | |
| 8 AM
9 PM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1012 hPa | 88 % | 16 °C | 28 % | 0% | 10% | 7% | 18% | |
| 9 AM
10 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1012 hPa | 84 % | 16 °C | 43 % | 0% | 5% | 6% | 35% | |
| 10 AM
11 PM
| partly cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1012 hPa | 78 % | 16 °C | 15 % | 0% | 5% | 7% | 3% | |
| 11 AM
12 AM
| light rain showers | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1011 hPa | 74 % | 17 °C | 25 % | 0% | 13% | 10% | 3% | |
| 12 PM
1 AM
| heavy rain showers | 22 °C 24 °C |
1.6 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1010 hPa | 75 % | 17 °C | 85 % | 0% | 80% | 20% | 24% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1010 hPa | 87 % | 17 °C | 96 % | 0% | 82% | 48% | 72% | |
| 2 PM
3 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1009 hPa | 91 % | 17 °C | 86 % | 0% | 75% | 40% | 22% | |
| 3 PM
4 AM
| heavy rain showers | 20 °C 22 °C |
1.5 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1008 hPa | 86 % | 17 °C | 82 % | 0% | 10% | 8% | 79% | |
| 4 PM
5 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1009 hPa | 94 % | 16 °C | 96 % | 0% | 37% | 12% | 93% | |
| 5 PM
6 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1009 hPa | 93 % | 16 °C | 73 % | 0% | 7% | 8% | 68% | |
| 6 PM
7 AM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1010 hPa | 94 % | 15 °C | 33 % | 0% | 7% | 6% | 23% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 95 % | 15 °C | 45 % | 1% | 10% | 13% | 31% | |
Pasir Rawa, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -6.7053; 106.7542
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pasir Rawa, Indonesia. Weather forecast Pasir Rawa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pasir Rawa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pasir Rawa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pasir Rawa
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 5:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:49 am | 11:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 6:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 6:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:42 am | 6:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 5:01 am | 05/16/2026 5:08 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |