Weather Jāmnagar today
Weather forecast Jāmnagar April 30, 2026
During the day clear. The highest temperature 39 °C. At night clear. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Jāmnagar, India extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1004 hPa | 88 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1005 hPa | 37 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 35 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1002 hPa | 41 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1005 hPa | 76 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1004 hPa | 93 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 39 °C 41 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1005 hPa | 32 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1001 hPa | 34 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1005 hPa | 79 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Jāmnagar, India - information
State: IndiaGPS coordinates: 22.4729; 70.0667
Time zone: Asia / Kolkata
time difference in hours with time in US is +3:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Jāmnagar, India. Weather forecast Jāmnagar.
Jāmnagar - weather nearby - bigger cities
Jāmnagar - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jāmnagar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Jāmnagar
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Jāmnagar
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 7:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:46 pm | 12:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 7:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:27 am | 8:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:58 am | 8:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:20 pm | 04/30/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |