Weather Albiosc today
Weather forecast Albiosc April 30, 2026
During the day overcast, later morning heavy rain showers, in the afternoon light rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 7.3 mm. At night the lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Albiosc, France extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 58 % | 4 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 67 % | 5 °C | 18 % | 0% | 0% | 17% | 1% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 73 % | 5 °C | 60 % | 0% | 0% | 32% | 40% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1015 hPa | 76 % | 5 °C | 76 % | 0% | 0% | 22% | 68% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 76 % | 5 °C | 81 % | 0% | 0% | 18% | 76% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1016 hPa | 77 % | 5 °C | 78 % | 0% | 0% | 20% | 73% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1016 hPa | 77 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 26% | 98% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 77 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 34% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 12 °C 11 °C |
0.9 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1017 hPa | 71 % | 6 °C | 83 % | 0% | 0% | 51% | 69% | |
| 9 AM
3 AM
| heavy rain showers | 13 °C 12 °C |
3.6 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1017 hPa | 73 % | 8 °C | 70 % | 0% | 0% | 57% | 43% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain showers | 14 °C 13 °C |
1.2 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1018 hPa | 81 % | 10 °C | 66 % | 0% | 0% | 40% | 44% | |
| 11 AM
5 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.7 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1018 hPa | 80 % | 12 °C | 58 % | 0% | 0% | 50% | 17% | |
| 12 PM
6 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
0.3 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1018 hPa | 68 % | 12 °C | 70 % | 0% | 0% | 68% | 9% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-southeast |
1018 hPa | 55 % | 10 °C | 98 % | 0% | 3% | 72% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
1018 hPa | 51 % | 9 °C | 100 % | 0% | 1% | 31% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 20 °C 19 °C |
0.4 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1018 hPa | 51 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 44% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southeast |
1018 hPa | 55 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 52% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southeast |
1018 hPa | 52 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 85% | 96% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h southeast |
1018 hPa | 54 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 24% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southeast |
1018 hPa | 57 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 97% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1018 hPa | 60 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 25% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1021 hPa | 89 % | 9 °C | 91 % | 0% | 0% | 91% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1023 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1023 hPa | 45 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1022 hPa | 50 % | 5 °C | 10 % | 0% | 0% | 3% | 6% | |
Albiosc, France - information
State: FranceGPS coordinates: 43.7419; 6.0151
Time zone: Europe / Paris
Altitude: 484 m
The administrative part:
- Provence-Alpes-Côte d'Azur Region, Marseille
- Alpes-de-Haute-Provence, Digne-les-Bains
Something wrong, something missing?
Weather Albiosc, France. Weather forecast Albiosc.
Albiosc - weather nearby - bigger cities
Albiosc - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Albiosc is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Albiosc
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Albiosc
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:29 am | 8:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:33 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 9:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:19 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 10:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:37 pm | 04/30/2026 5:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |