Weather London today
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast London, England extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 06/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
994 hPa | 85 % | 9 °C | 35 % | 0% | 22% | 18% | 10% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
996 hPa | 84 % | 9 °C | 47 % | 0% | 46% | 6% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 18 °C 17 °C |
2.3 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
998 hPa | 59 % | 9 °C | 94 % | 0% | 89% | 3% | 50% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1002 hPa | 80 % | 11 °C | 91 % | 0% | 1% | 14% | 89% | |
Saturday 06/06/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1006 hPa | 89 % | 10 °C | 4 % | 0% | 2% | 4% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1010 hPa | 87 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1013 hPa | 52 % | 8 °C | 11 % | 0% | 3% | 10% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1015 hPa | 60 % | 9 °C | 7 % | 0% | 7% | 2% | 0% | |
London, England - information
State: EnglandGPS coordinates: 51.5085; -0.1257
Time zone: Europe / London
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 8 961 989
Altitude: 25 m
The administrative part:
- England, West Ilsley
- Greater London, London
Something wrong, something missing?
Weather London, England. Weather forecast for London.
London - weather nearby - bigger cities
London - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for London is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for London
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 5.9 °C | 3.7 °C | 8.3 °C | 10 |
| February | 6.0 °C | 3.4 °C | 8.5 °C | 7 |
| March | 8.0 °C | 5.0 °C | 11.1 °C | 9 |
| April | 9.9 °C | 6.4 °C | 13.5 °C | 8 |
| May | 13.3 °C | 9.4 °C | 17.1 °C | 8 |
| June | 16.2 °C | 12.3 °C | 20.0 °C | 8 |
| July | 18.6 °C | 14.6 °C | 22.6 °C | 6 |
| August | 18.6 °C | 14.7 °C | 22.5 °C | 6 |
| September | 15.9 °C | 12.5 °C | 19.3 °C | 8 |
| October | 12.4 °C | 9.6 °C | 15.3 °C | 9 |
| November | 8.7 °C | 6.2 °C | 11.2 °C | 9 |
| December | 6.9 °C | 4.7 °C | 9.1 °C | 10 |
Astronomical information London
data are always in the local timeSun and light
June 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:45 am | 9:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:59 pm | 16:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:58 am | 10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:50 am | 11:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/05/2026 12:36 am | 06/05/2026 9:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |