Weather Vienna today
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vienna, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 06/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1011 hPa | 79 % | 11 °C | 25 % | 0% | 0% | 16% | 10% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1011 hPa | 70 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1008 hPa | 34 % | 8 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1005 hPa | 46 % | 11 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
Friday 06/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 75 % | 13 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 19 °C |
1.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1007 hPa | 68 % | 13 °C | 76 % | 0% | 1% | 3% | 75% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.3 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1008 hPa | 45 % | 12 °C | 85 % | 0% | 10% | 36% | 75% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1008 hPa | 73 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
Vienna, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.2085; 16.3721
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Vienna, Austria. Weather forecast for Vienna.
Vienna - weather nearby - bigger cities
Vienna - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vienna is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Vienna
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 0.1 °C | -2.0 °C | 2.9 °C | 7 |
| February | 1.6 °C | -0.9 °C | 5.1 °C | 7 |
| March | 5.7 °C | 2.4 °C | 10.3 °C | 8 |
| April | 10.0 °C | 5.8 °C | 15.2 °C | 7 |
| May | 15.2 °C | 10.5 °C | 20.5 °C | 8 |
| June | 18.2 °C | 13.5 °C | 23.4 °C | 9 |
| July | 20.2 °C | 15.4 °C | 25.6 °C | 9 |
| August | 19.8 °C | 15.3 °C | 25.4 °C | 8 |
| September | 15.3 °C | 11.7 °C | 20.3 °C | 7 |
| October | 9.9 °C | 7.0 °C | 14.2 °C | 6 |
| November | 4.6 °C | 2.4 °C | 7.5 °C | 8 |
| December | 1.5 °C | -0.5 °C | 4.0 °C | 8 |
Astronomical information Vienna
data are always in the local timeSun and light
June 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:56 am | 8:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 15:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:15 am | 9:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:20 am | 10:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:55 am | 11:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/03/2026 11:48 pm | 06/04/2026 7:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |