Weather Oberhochegg today
| 10 °C | 10 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 10 °C | 9 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 10 pm | |
| 9 °C | 9 °C | 11 pm |
sunrise 5:20 am
sunset 8:26 pm
HOURLY
sunset 8:26 pm
Weather forecast Oberhochegg May 15, 2026
During the day morning light rain, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later rain. The highest temperature 15 °C. Total rainfall 5.5 mm. At night rain. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 3.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Oberhochegg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1000 hPa | 98 % | 7 °C | 96 % | 5% | 74% | 53% | 81% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1000 hPa | 98 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 57% | 54% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
999 hPa | 99 % | 7 °C | 95 % | 34% | 83% | 71% | 56% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
999 hPa | 99 % | 7 °C | 96 % | 43% | 75% | 68% | 78% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1000 hPa | 99 % | 7 °C | 98 % | 76% | 79% | 82% | 86% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.6 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1000 hPa | 98 % | 7 °C | 100 % | 96% | 98% | 91% | 91% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1000 hPa | 98 % | 7 °C | 96 % | 85% | 94% | 22% | 20% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1001 hPa | 96 % | 7 °C | 89 % | 9% | 88% | 7% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1001 hPa | 93 % | 7 °C | 95 % | 0% | 92% | 20% | 40% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1002 hPa | 86 % | 7 °C | 99 % | 0% | 97% | 7% | 79% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1002 hPa | 80 % | 7 °C | 89 % | 0% | 54% | 22% | 75% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1002 hPa | 65 % | 5 °C | 80 % | 0% | 11% | 36% | 72% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1002 hPa | 54 % | 5 °C | 92 % | 0% | 7% | 68% | 76% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 54 % | 4 °C | 98 % | 0% | 16% | 82% | 89% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 15 °C 13 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1001 hPa | 53 % | 5 °C | 99 % | 0% | 16% | 90% | 94% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 14 °C 12 °C |
0.3 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1002 hPa | 59 % | 5 °C | 99 % | 0% | 19% | 94% | 94% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1002 hPa | 73 % | 7 °C | 98 % | 0% | 23% | 83% | 93% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1002 hPa | 73 % | 7 °C | 97 % | 0% | 28% | 71% | 93% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1002 hPa | 79 % | 8 °C | 98 % | 0% | 54% | 62% | 93% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.8 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1002 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 93% | 78% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 97 % | 9 °C | 99 % | 0% | 28% | 87% | 93% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1002 hPa | 94 % | 9 °C | 98 % | 0% | 39% | 56% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1002 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 29% | 94% | 96% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1002 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 29% | 96% | 91% | |
Tomorrow, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 9 °C 9 °C |
0.4 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1003 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 50% | 99% | 93% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 9 °C 9 °C |
0.5 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1002 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 35% | 61% | 99% | 97% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 9 °C 9 °C |
3.2 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1002 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 38% | 78% | 99% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 10 °C 10 °C |
2.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1002 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 89% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1003 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.1 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northwest |
1004 hPa | 68 % | 3 °C | 100 % | 0% | 59% | 93% | 99% | |
Oberhochegg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.3167; 15.8000
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Oberhochegg, Austria. Weather forecast Oberhochegg.
Oberhochegg - weather nearby - bigger cities
Oberhochegg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Oberhochegg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Oberhochegg
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Oberhochegg
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 8:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 15:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:43 am | 9:04 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 9:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:59 am | 10:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:02 am | 05/15/2026 7:09 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |