Weather Klesiwand today
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Klesiwand, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1020 hPa | 85 % | 5 °C | 28 % | 0% | 25% | 16% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1020 hPa | 94 % | 8 °C | 36 % | 0% | 31% | 0% | 10% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1018 hPa | 48 % | 6 °C | 92 % | 0% | 5% | 17% | 91% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
2.9 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1020 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
2.4 mm | 0.1 m/s0 km/h east |
1024 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 29% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 13 °C 13 °C |
2.4 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1025 hPa | 93 % | 11 °C | 85 % | 0% | 68% | 21% | 49% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
7.9 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1025 hPa | 83 % | 12 °C | 95 % | 0% | 43% | 56% | 82% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 14 °C 15 °C |
4.8 mm | 0.4 m/s1 km/h west-southwest |
1026 hPa | 96 % | 13 °C | 78 % | 0% | 57% | 59% | 3% | |
Klesiwand, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.1900; 9.8511
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Klesiwand, Austria. Weather forecast Klesiwand.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Klesiwand is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Klesiwand
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Klesiwand
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:39 am | 8:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 15:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 9:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:15 am | 10:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:15 am | 11:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 7:24 am | 05/20/2026 12:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |